Prüger-Wallnerova záhrada pri Horskom parku dostane ďalšie zlepšenie. Po obnove záhrady a domčeka prišiel rad na pôvodné skleníky, z ktorých zostali iba základy. S mestom ich zrekonštruuje nadácia Volkswagen Slovakia.
„Otvárať priestory, ktoré boli neprístupné, zničené alebo zatvorené, sa stalo mojou obľúbenou činnosťou,“ hovoril o obnove historických skleníkov primátor Matúš Vallo. „Je úžasné vidieť, ako sa dlho zanedbaných priestorov ako tento hneď po otvorení zmocní komunita a zamiluje si ich."
Stalo sa tak aj pri otvorení záhrady v roku 2021, ale aj pri otvorení komunitného domčeka Prügerka minulé leto.
Zo štyroch skleníkov teraz obnovia tri, štvrtý zbúrajú a na jeho mieste bude pokračovanie dreveného pódia. Moderné skleníky prepoja pôvodnú pestovateľskú funkciu s novou komunitnou funkciou. Obnova skleníkov je poslednou fázou obnovy záhrady.
Namiesto kópie moderné skleníky
Prüger-Wallnerova záhrada je v susedstve známej krčmy Funus a apoštolskej nunciatúry a donedávna bola pre obyvateľov Bratislavy takmer neznáma.
Vznikla na konci 19. storočia, boli v nej aj spomínané skleníky a domček pre záhradníka s kotolňou na ich vykurovanie.
Meno nesie po známom hotelierovi Heinrichovi Prügerovi a jeho právnikovi Ladislavovi Wallnerovi.
V roku 2021 mesto záhradu sprístupnilo ako park s detským ihriskom, minulý rok otvorili domček Prügerka, ktorý funguje ako komunitná obývačka.
„Pôvodným plánom bolo reštaurovať skleníky podľa dobovej fotografie, presne tak, ako boli,“ vysvetľuje Zuzana Stanová, ktorá podnietila obnovu záhrady. „Po roku, ktorý sme tu strávili počas prevádzky komunitného centra, sme si uvedomili, že by bolo dobré si premyslieť, ako skleníky urobiť z hľadiska funkčnosti, pretože sa nachádzajú bezprostredne blízko komunitného priestoru,“ vysvetľuje.
Vedľa skleníkov je teraz drevené pódium. Nová podoba skleníkov, ktorá je zatiaľ len v architektonickej štúdii, ráta s tým, že sklenená konštrukcia bude pokrývať približne polovicu priestoru a zvyšok bude odľahčený, aby sa vytvoril priestor medzi pestovateľmi a účastníkmi podujatí.
„Teším sa, že sa podarilo prepojiť pôvodnú pestovateľskú funkciu skleníkov s novou spoločenskou funkciou,“ hovorí Stanová.
Záhradkári vedľa kultúry
Nadácia Volkswagen Slovakia zatiaľ venovala prvých 15-tisíc eur a počíta s celkovou sumou 60-tisíc. Prvý zo skleníkov by chceli mať obnovený už tento rok.
Zuzana Stanová z kancelárie primátora presný dátum ani cenu obnovy nechcela odhadovať. „Závisí to od zdrojov a od aktualizácie cenových ponúk.“ Ponuky, ktoré mali pri predchádzajúcom projekte, sú už neaktuálne.

V obnovených skleníkoch budú záhradkárčiť obyvatelia. Jedna komunitná záhrada už v Prügerke funguje, jej kapacita je dlhodobo naplnená a na svoje políčko čaká ďalších 12 ľudí.
„Myslím, že sa sem zmestí aj viac ako tých 12 záhradkárov,“ hovorí Stanová. Existujúcu komunitnú záhradu spravuje organizácia Národný trust, s ktorou mesto rokuje aj o správe obnovených skleníkov.
Komunita záhradkárov bude susediť a komunitným domčekom. „Celé je to vymyslené tak, že záhradkári sú z druhej strany, takže na seba nebudú narážať s návštevníkmi prípadného podujatia,“ hovorí Stanová.
Na bližšie spolužitie sa teší aj zakladateľka centra Prügerka Andrea Kultíková. „Som rada, že to nebude len nejaká pekná vec, na ktorú sa budeme pozerať a fotiť sa pri tom, ale niečo, čoho môžeme byť všetci súčasťou. To sa snažíme robiť aj v domčeku Prügerka.“
Prüger-Wallnerova záhrada
Heinrich Prüger riadil hotely v Paríži, Londýne a New Yorku a keď sa vrátil do rodného Prešporka, dnešnej Bratislavy, postupne kúpil tri budovy na dnešnom Hviezdoslavovom námestí a prebudoval ich do impozantného hotelového komplexu Savoy-Carlton.
Záhrada vznikla na konci 19. storočia, keď si Prügerovci postavili vilu na severnom konci Havlíčkovej ulice. Časť pozemku slúžila ako úžitková záhrada nielen pre obyvateľov vily, ale aj hotela Carlton.
Po 2. svetovej vojne Prügerovci odišli do Anglicka. Ich rodinné záležitosti naďalej spravoval ich rodinný právnik Ladislav Wallner.
Po vojne záhrada postupne pustla. Okrasná časť zanikla pre výstavbu domov takmer celá, úžitková časť bola rozdelená na menšie parcely, ktoré sa využívali ako záhradky. Z pôvodných záhradných úprav sa nezachovalo takmer nič, okrem zopár mohutných stromov, zvyškov schodiska, skleníkov a budovy kotolne.
Mesto sa pre záhradu dostalo do sporu s potomkami Prügerovcov. Spor sa skončil zmierom a pozemky zostali vo vlastníctve hlavného mesta.
Záhrada je otvorená celoročne a každý deň.
- Od apríla do septembra od 8.00 hod do 20.00 hod.
- Od októbra do marca od 8.00 hod do 18.00 hod.
Domček Prügerka je otvorený denne od apríla do októbra od 9.00 hod do 16.00 hod. a podľa programu.
Vstup do záhrady je pri Funuse alebo z Nekrasovovej ulice.