Robotníci rozoberajú mramorové obloženie amfiteátra na Kollárovom námestí, kým ich nezastaví staromestský poslanec Juraj Mikulášek. Poslanec na nich zavolal políciu, keďže sa majster na mieste nevedel preukázať poverením mesta na zásah. Robotníci pripravovali námestie na výstavbu päťpodlažných podzemných garáží.
Projekt spoločnosti Parking House sa rozbehol len prednedávnom, keď dostal potrebné povolenia od okresného úradu. Dovtedy ho viac než desať rokov brzdili aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene, patril k nim aj starosta mestskej časti Staré Mesto Matej Vagač.
Mestská časť Staré Mesto doteraz brzdila výstavbu cez stromy, ktoré má údajne vo svojej správe. Vagač tvrdil, že tak robí v záujme ochrany prírody, mesto podľa jeho slov potrebuje v súvislosti s klimatickou krízou viac stromy než garáže.
Bez ich presadenia by sa nedala vyhĺbiť jama pre budúcu garáž, developer časť z nich v spolupráci s magistrátom presadil začiatkom marca. Spoločnosť Parking House totiž na projekte spolupracuje priamo s mestom Bratislava, s ktorým podpísalo memorandum o spolupráci.

Vznikla tak zaujímavá situácia, keď v spore o výstavbu garáži je na jednej strane mestská časť Staré Mesto so starostom Vagačom a na druhej strane developer Parking House spolu s magistrátom na čele s Matúšom Vallom. Vagač aj Vallo sú pritom politickí partneri združení v mestskej strane Team Bratislava.
V poradí už tretí zásah
Príprava staveniska garáži tak po rokoch odkladania odštartovala práve v stredu. Zasiahol poslanec Starého Mesta Mikulášek, ktorý na robotníkov zavolal políciu.
Po tom, ako robotníci aj s majstrom odišli od práce, prišiel za poslancom Michal Maštena zo spoločnosti Parking House, ktorý mu ukázal svoje poverenia.
Developer má s mestom podpísanú nájomnú zmluvu na užívanie mestského pozemku, na ktorom park stojí. Mramorové obloženie, ktoré robotníci rozoberali, si mal tiež prevziať magistrát, ktorý ho chcel znova použiť.
"Aj mobiliár a dlažba na námestí sú jednoznačne v správe Starého Mesta," tvrdí však hovorkyňa staromestského starostu Veronika Gubková. "Máme k nim zverovacie protokoly a mesto nikdy o odzverenie mobiliára či dlažby mestskú časť nepožiadalo."
"V súvislosti s odňatím správy spornej plochy v hornej časti námestia sme vyzvali na súčinnosť aj hlavné mesto," hovorí Maštena.
"Akákoľvek správa aj len menšej časti územia predstavuje prekážku výkonu našich práv a magistrát ako prenajímateľ je povinný túto prekážku odstrániť, nielen pod hrozbou náhrady škody, ale aj zmluvných pokút, ktoré v tejto súvislosti uplatníme."
Keď na miesto prišla policajná hliadka, dala za pravdu developerovi. V poradí ide už o tretí policajný zásah. Pri posledných dvoch polícia preverovala povolenia na arboristické úpravy stromov v hornej tretine parku.

Nechcú obmedzovať návštevníkov
Staré Mesto namieta, že stavebník potrebuje na manipuláciu s mobiliárom aj povolenie mestskej časti, ktoré podľa hovorkyne Gubkovej nemá.
"Opakovane upozorňujeme na to, že ich memorandum s mestom nenahrádza žiadne iné zákonné postupy," hovorí.
Mestskej časti sa tiež nepáči, že stavebník neoplotil časť parku, v ktorom plánuje vykonávať zásahy, a že neinformoval návštevníkov a obyvateľov o svojom postupe. Obáva sa tiež toho, že demontovaním obloženia sa môžu niektoré časti námestia stať nebezpečnými.
"Práce sme naplánovali tak, aby nedochádzalo k obmedzovaniu peších, ktorí prechádzajú námestím," hovorí Maštena. "Ak budú niekde vytŕčať roxorové tyče, zabezpečíme ich tak, aby sa na nich nikto nezranil."
Robotníci sa budú pohybovať len v hornej časti námestia pri budove Park One. Zvyšok námestia nie je podľa developera Maštenu majetkovo usporiadaná medzi Starým Mestom a magistrátom.
S meškaním nerátajú
Do konca apríla by mal z amfiteátra zmiznúť všetok mramor, zvyšky mobiliára aj dlažba v okolí. Stavebník by mal hlinu vysypať štrkom, aby sa po mieste dalo prechádzať rovnakými trasami ako doteraz.
Následne bude na mieste prebiehať archeologický výskum, Maštena jeho realizáciu odhaduje na letné mesiace. Kedysi tu stáli vinohradnícke domčeky, piváreň a hostinec Mýtnik, v 18. storočí tu bol aj obilný trh, vďaka čomu si námestie vyslúžilo pomenovanie Žitné námestie.
Zvyšné stromy, ktoré na námestí zostali, sa zatiaľ presádzať nebudú pre zásah mestskej časti. Na stavbu si uplatnila štátny dozor z obavy z poškodzovania prírody. Pristúpila k tomu po tom, ako developer v spolupráci s mestom presadil niekoľko kusov drevín do lokality Patrónky a na Námestie slobody.

Staré Mesto spoločnosť za presadenia zažalovala. Maštena to považuje za symbolický lynč.
Stavať by sa malo začať na konci druhého kvartálu tohto roka a práce by mali trvať 18 až 24 mesiacov. Čas začatia výstavby podľa Maštenu zásahy mestskej časti "žiadnym spôsobom neovplyvnia".