Malo to byť detské ihrisko aj dažďová záhrada v jednom. Ale namiesto toho, aby zadržaná voda zmizla do 24 hodín, ako tvrdila mestská časť, priamo v ústí detskej šmykľavky sa drží už viac ako štyri mesiace.
Mestská časť vlani zrekonštruovala park na Račianskom mýte. Popri mnohých úpravách vybudovala aj dažďovú záhradu, ktorá mala zachytávať vlahu. Okolo nej umiestnila detské preliezačky.
Hracie prvky pre deti okolo záhrady už po otvorení v decembri nedávali zmysel ani návštevníkom. Na ich zdanlivo nelogické umiestnenia sa pýtali aj mestskej časti.
Denník SME už v januári informoval, že z dažďovej záhrady navyše neodteká voda. Mestská časť vtedy sľúbila, že bude situáciu sledovať, vyhodnocovať a v prípade potreby zasiahne. Odvtedy je však voda podľa monitoringu SME na mieste prakticky neustále.
O probléme sa rokuje
Nové Mesto ukončilo práce v parku na Račianskom mýte koncom minulého roka, realizácia trvala osem mesiacov. Nie všetko sa však vydarilo podľa plánu.
Niektoré časti parku muselo reklamovať u dodávateľa, teda eseročky Littlefinger.
Patrí k nim aj spomínaná dažďová záhrada v hornej časti parku pri multifunkčnom ihrisku, najväčšia z troch v parku.
Autor projektu architekt Peter Pasečný tvrdí, že pri dažďových záhradách je bežné a žiaduce, aby sa v nich voda zadržala a mala čas na vsakovanie. Celý proces by však nemal trvať dlhšie než deň. Na dne záhrady sú zasadené aj rôzne vlhkomilné rastliny, ktoré v dlhodobo stojatej vode neprežijú.
Problém sa dá podľa architekta kedykoľvek odstrániť. Stačilo by zväčšiť štrkový trativod vody pod záhradou. "Teraz je to už v gescii Nového Mesta," hovorí Pasečný s tým, že stavebný dozor projektu si zazmluvnila mestská časť.
"S dodávateľom rokujeme o spôsobe, ako zlepšiť odtok dažďových vôd z dna dažďovej záhrady," avizuje na začiatku apríla Jakub Lazarčík z referátu komunikácie Nového Mesta.

Novomešťania posielali starostovi pripomienky aj k počtu lavičiek, keďže je ich tu menej než pred začatím prác. Nedostatok najvýraznejšie vidieť napríklad pri fontáne, ktorá bola lavičkami lemovaná zo všetkých strán, teraz je ich tu len zopár.
Projekt s rozpočtom takmer 1,4 milióna eur nedokázal pokryť dostatočný počet lavičiek. Nové Mesto nechcelo v revitalizovanej časti kombinovať staré kusy s novými.
"Lavičky plánujeme doplniť po dohode s magistrátom," hovorí Lazarčík. Okrem nich sa budú musieť dokúpiť aj hojdačky so sedáčikmi pre menšie deti.
Ďalšou položkou na reklamačnom liste sú mlatové a betónové chodníky. Na niektorých miestach boli chybne osadené vrstvy materiálu a nesprávne osadené obrubníky. Nové Mesto v tejto súvislosti už vyberá termín na nápravu, chce sa zároveň vyhnúť letným mesiacom, aby práce neobťažovali návštevníkov.
"Finálna terénna úprava, po ktorej bude celá plocha parku prístupná na užívanie, je naplánovaná na jarné mesiace," dodáva Lazarčík.
Zamerajú sa aj na časť patriacu cirkvi
Menšia časť parku pri Smrečianskej ulici však zostala bez zmeny. Asfalt je v nej aj naďalej rozpraskaný a cestičky tu zatiaľ lemujú staré lavičky, medzi nimi aj tá, na ktorej hrával Miroslav Žbirka.

Nové Mesto do tejto časti nezasahovalo, pretože patrí novomestskému rímsko-katolíckemu farskému úradu. Mestskej časti sa za úradovania Rudolfa Kusého podarilo dostať len k pozemku magistrátu.
Majetkovoprávne vzťahy s cirkvou sa nástupom súčasného starostu Matúša Čupku podarilo vyriešiť. Starosta s farou podpísal nájomnú zmluvu na revitalizácie parku.

Dátum začatia prác ešte nie je jasný a podľa Lazarčíka závisí od "schváleného investičného plánu a programového rozpočtu".
Denník sa Nového Mesta pýtal, či bude cirkevnú časť parku revitalizovať rovnaký dodávateľ. "Druhá časť parku nebola súčasťou zmluvy ani obstarávania, mestská časť musí podľa zákona v takomto prípade vyhlásiť nové verejné obstarávanie," vysvetľuje Lazarčík.