Ľubomír Okruhlica sa rozhodol jej činnosť pozastaviť a zmluvu s magistrátom zrušiť.
Policajti majú skomplikovanú prácu. "Keď zbadáme opilca, privoláme záchranku. Zatiaľ som sa nestretol s prípadom, že by niekoho odmietli previezť do nemocnice, môže mať totiž vnútorné zranenia. Na staniciach nemáme pre opilcov miesto na vytriezvenie. Ak by sa však niektorý pustil do policajta, je to útok na verejného činiteľa a skončí v cele," povedal hovorca mestských policajtov Peter Pleva.
"Fungujeme bez záchytky a asi to nejaký čas tak zostane. Legislatívne možnosti sú obmedzené," hovorí viceprimátor Branislav Hochel. Predstavitelia mesta rokovali s viacerými zdravotníckymi zariadeniami. Tie teraz prechádzajú procesom zlučovania, a tak žiadna dohoda nevznikla. "Prednedávnom sme znova oslovili pôvodného poskytovateľa, jeho finančné požiadavky sú pre nás naďalej neprijateľné," hovorí Hochel. Kým mesto je ochotné na činnosť záchytky poskytnúť 980-tisíc korún, o ktorých hovorí zákon, centrum požaduje približne dvojnásobok. Okruhlica argumentuje tým, že táto suma stačí pokryť len mzdové náklady na jedného lekára a sestričku. Aby záchytka fungovala nonstop, bolo by treba viac pracovníkov, najmä ošetrovateľov, ktorí sú potrební na zvládnutie agresívnych klientov.
Podľa Hochela by pomohla zmena zákona, ktorá by umožňovala pobyt v záchytnej izbe čiastočne financovať zo zdravotného poistenia. "Potom by sme spolu s naším príspevkom vedeli uspokojiť požiadavky centra." S týmto krokom však zatiaľ nesúhlasí minister Rudolf Zajac. Kým sa neudejú legislatívne zmeny, záchytka pravdepodobne v meste nebude.
Činnosť záchytných izieb upravuje zákon z roku 1996, ktorý ponecháva rozhodnutie o ich prevádzkovaní na obce. Zákon určuje, že opilec za jednu návštevu zaplatí 600 korún. Vymáhateľnosť tohto poplatku je však práve u tejto sociálnej skupiny problematická. Suma sa už deväť rokov neupravovala, do minulého roka z pôvodných vyše 40 záchytiek zostali na Slovensku len tri - v Bratislave, Trnave a Košiciach. Medzičasom všetky tri zrušili. Posledný rok triezvel v štvorlôžkovej bratislavskej záchytke priemerne jeden človek denne.