BRATISLAVA. Developer Penta Real Estate ohlásil posun v prípade projektu Southbank Bratislava.
Ako informuje na svojom webe, v najbližších týždňoch predloží dokumentáciu pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).
Zároveň reaguje na výhrady odporcov, ktorí upozorňujú na negatívny vplyv projektu na prírodu.
Deklarácia prírodného kontextu
Projekt vyrastie v lokalite medzi Starým mostom, mostom Apollo a Prístavným mostom. Začiatok výstavby prvej etapy je naplánovaný v závere roka 2026.

„Už pri výbere víťazného návrhu odborná porota ocenila prácu s verejným priestorom, s dôrazom na zeleň a prírodný kontext na brehu Dunaja a územia európskeho významu Bratislavské luhy,“ konštatuje investor.
Ako dodáva, napriek tomu, že projekt do týchto chránených území nezasahuje, bol v spolupráci s odborníkmi zo Slovenskej akadémie vied a ochranárskych združení v predstihu odborne posúdený, s cieľom minimalizovať vplyv výstavby na životné prostredie v území.
Stovky bytov
Na územia bola v roku 2022 vyhlásená medzinárodná architektonicko-urbanistická súťaž, víťazom ktorej sa stali zahraničné ateliéry Sn?hetta a Studio Egret West v spolupráci s lokálnym ateliérom gro architekti.
Projekt prinesie do lokality 900 bytov a 85-tisíc metrov štvorcových kancelárií a retailových priestorov. Celková hrubá podlažná plocha dosiahne približne 210- tisíc metrov štvorcových.
Parkovacia kapacita bude predstavovať približne 3 500 parkovacích miest, prevažne v podzemných garážach.
Začne sa s oddychovou zónou
Projekt bude rozdelený do viacerých etáp, pričom realizácia počíta s časovým harmonogramom približne na desať rokov. Momentálne je v rámci architektonickej štúdie v príprave prvá etapa.
Tá sa bude nachádzať na pozemkoch západne od mosta Apollo a do územia prinesie päť rezidenčných objektov a jednu kancelársku budovu.
Časť územia prejde premenou ešte v tomto roku. Developer tu plánuje vytvoriť oddychovú zónu a východne od mosta Apollo pripravuje skill park s pump trackom pre cyklistov.
Biokoridor
Odporcovia výstavby z radov aktivistov a ochranárov zverejnili otvorený list primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi.
V tom okrem iného upozorňujú na nedostatočné kompenzačné opatrenia, ktoré majú developeri mestu poskytnúť za navýšenie výstavby v území na pravom brehu Dunaja, súčasťou ktorej je aj projekt Southbank.
Upozorňujú tiež na to, že za prudkým nárastom uhlíkovej stopy stojí do veľkej miery nesprávne nasmerovaný stavebný boom v hlavnom meste.
Zároveň žiadajú o sprístupnenie urbanistickej štúdie, ktorá má byť východiskom premeny územia bývalého Lida, ako aj o zachovanie medzinárodne významného biokoridoru na pravom brehu Dunaja bez akýchkoľvek rušivých zásahov ohrozujúcich jeho kontinuitu.
„Žiadame, aby sa mesto začalo aktívne zasadzovať za vyhlásenie Národného parku Podunajsko v duchu záväzku z Plánu Bratislava,“ dodávajú.