Teplé počasie zobudilo komáre skôr. V liahniskách už prebehlo osem zásahov. Mesto používa na komáre aj túto sezónu biologický postrek. Látku BTI, ktorá obsahuje baktérie napádajúce výlučne komárie larvy, začalo mesto tento rok aplikovať o mesiac skôr ako vlani.
Na boj proti premnoženiu komárov mesto vyčlenilo 258-tisíc eur a ponúka Bratislavčanom možnosť bezplatne si vyzdvihnúť tablety s obsahom larvicídu.
"Na tohtoročnú sezónu sme zabezpečili spolu 9014 balení BTI," informuje hovorca mesta Peter Bubla. Jedno balenie obsahuje desať kusov tabliet. Určené sú pre obyvateľov rodinných domov aj rekreačných nehnuteľností so záhradami.
Liahniskami komárov nie sú len močiare, mŕtve ramená a jazerá. Liahnu sa aj v záhradách, v podmiskách kvetináčov, sudoch na dažďovú vodu, či vo vázach s kvetmi na cintorínoch.
V článku sa dočítate:
- či zapojí sa do distribúcie tabliet celé mesto,
- nakoľko vám BTI tableta pomôže s larvami ázijského komára tigrovaného,
- či sa budú dať prípade potreby tablety aj kúpiť,
- koľko liahnísk sa nachádza v meste a koľko a v celom kraji.
Ak je látka použitá včas, BTI by malo zlikvidovať väčšinu lariev skôr, než sa stihnú zakukliť. Larvicíd je biologicky neškodný - takže vodou, v ktorej je rozpustený, možno polievať aj zeleninu či ovocie a postrek možno aplikovať aj v lokalitách v treťom a štvrtom stupni ochrany prírody.
Distribúcia cez mestské časti
Mesto prerozdelí tablety mestským častiam s ohľadom na počet rodinných domov a na základe minuloročnej spotreby. Vlani sa tablety takto distribuovali prvýkrát a spotrebovalo sa celkovo 3456 kusov balení z päťtisíc.
"Svedčí to o primeranom záujme vzhľadom na to, že takáto distribúcia bola v roku 2023 zavádzaná pilotne," hodnotí hovorca Bubla.
Zo tohtoročných deväťtisíc balení sa päťtisíc prerozdelí medzi jednotlivé mestské časti. Petržalka sa vlani pilotnej distribúcie nezúčastnila, mestská časť podľa Bublu spoluprácu s mestom odmietla.
"Veríme, že tento rok sa do distribúcie zapoja všetky mestské časti a občania ocenia iniciatívu bezplatného zavádzania ekologicky zodpovednej metódy eliminácie komárov," hovorí Bubla s tým, že v tomto čase zatiaľ spoluprácu nikto neodmietol.
"V tomto roku sme zatiaľ nedostali ponuku od hlavného mesta na distribúciu BTI tabletiek. Po oslovení magistrátom zvážime naše personálne, časové a technické možnosti (skladovanie)," informovala petržalská hovorkyňa Mária Halašková.
Tablety s larvicídom sa budú vydávať aj priamo na magistráte na pracovisku Kancelárie služieb občanom. Kedy presne budú k dispozícii, bude mesto informovať.
Zadarmo možno dostať len jedno balenie, ďalšie sa nebude dať ani kúpiť. "Predaj tohto prípravku by si vyžadoval špecifický druh oprávnenia, ktorým nedisponujeme," vysvetľuje Bubla. "V každom prípade, práve magistrát sa pričinil o zlegalizovanie tohto prípravku u nás a vytvoril potrebné pole pre komerčných predajcov."
Neodolá mu ani komár tigrovaný
Pri aplikácii larvicídu sa treba riadiť pokynmi v príbalovom letáku. Roztok má totiž účinok len pri správnej koncentrácii. Preto je dôležité zachovať pomer jedna tableta na päťdesiat litrov vody - následne treba počkať dvadsať minút do rozpustenia. Roztok sa potom najlepšie aplikuje pomocou kanvy na polievanie alebo záhradným postrekovačom.
V súvislosti výskytom potencionálne nebezpečného komára tigrovaného v Ružinove mesto prízvukuje, že larvicíd na báze BTI likviduje aj larvy tohto druhu. Mesto pri jeho monitorovaní spolupracuje aj so Slovenskou akadémiou vied.
Zatiaľ sa nepotvrdilo, že by komár tigrovaný na Slovensku prenášal nebezpečné ochorenia - keďže je len prenášačom a nie zdrojom nákazy. Ružinovský starosta Martin Chren v tejto súvislosti obyvateľov ubezpečil, že sa u nich komár "nezabýval" a nemnoží sa tu, keďže by nebol schopný prežiť zimu. To sa však môže v kontexte klimatickej krízy zmeniť, pripomína.
Technika a dobrovoľníci
Postrekovanie liahnísk a ich vyhľadávanie je však personálne aj technicky náročné - mesto na postrek využíva drony a pred dvoma rokmi si najalo aj vrtuľník.
V minulosti magistrát rozbehol aj dobrovoľnícku platformu, v rámci ktorej sa do hľadania liahnísk možno zapojiť. Treba vyplniť formulár a absolvovať tréning. Viac o projekte Lovci komárov si môžete prečítať na tomto linku.
Mimo Bratislavu sa nachádza v kraji vyše štyristo liahnísk, hlavné mesto ich na svojom území registruje zatiaľ 1995. Zasahovať možno na 1275 z nich. V liahniskách na území, ktoré je v piatom stupni ochrany vodných zdrojov BTI, aplikovať nemožno.
Cieľom však nie je vyhubiť všetky komáre v meste, ale udržať ich v znesiteľnom množstve. Komáre sú súčasťou zdravej biodiverzity a tiež patria k významným opeľovačom.