Ak v niektorom z kníhkupectiev či knižníc na Panenskej ulici zalistujete v publikáciách, možno narazíte na zlatý kupón, pripomína ten z príbehu o Charliem a továrni na čokoládu. Obsahuje prekvapenie, ktoré si vyzdvihnete v niektorej inej prevádzke na Panenskej ulici.
Nečakaný darček tak nasmeruje nálezcu do prevádzky, ktorú možno ešte nepozná. Do podujatia sa zapojili sa Staromestská knižnica na Panenskej, kníhkupectvo Artforum, kníhkupectvo Brot Books Deli, Goetheho inštitút a galéria Čin Čin.
Pátranie po zlatých kupónoch je súčasťou mesiaca knihy. Prepojení sú však celoročne, vďaka tomu, že na Panenskej a v jej okolí už roky pôsobí občianske združenie Punkt, ktoré organizuje Dobrý trh.
„Punkt nás prepojil cez susedské stretnutia, ale nechceli, aby všetky aktivity boli iba ich, a vítali aj naše nápady,“ hovorí riaditeľka Staromestskej knižnice, ktorá projekt so zlatými kupónmi vymyslela.
Panenská ulica je z tohto pohľadu fenomén. Prevádzky aj susedia sa navzájom poznajú a okrem Dobrého trhu tu pravidelné bývajú susedské pikniky, porady, funguje tu susedský odkazovač.
V článku sa dočítate:
- aká aktivita prebieha na Panenskej v marci,
- ako sa susedia organizujú počas roka,
- čo bude s komplexnou rekonštrukciou štvrte,
- aké zmeny nastanú už toto leto,
- ako občianske združenie sieťuje aktérov.
Jedným z najdôležitejších výsledkov spolupráce je podľa Illah van Oijenovej z Punktu to, že cez takéto aktivity sa sami obyvatelia začínajú pozerať na túto štvrť ako na niečo hodnotné a našli dosť sebavedomia na to, aby si od vedenia Starého Mesta namiesto nového betónu na ceste vypýtali komplexnú rekonštrukciu štvrte.
Pre Panenskú a okolie vznikol samostatný manuál verejných priestorov a po etapách prebieha rekonštrukcia, ktorá z nej robí nielen lepšie miesto na život pre jej obyvateľov, ale aj pre tých, ktorí ňou len prechádzajú.
Sme ulica kníh
Panenská je 350 metrov dlhá ulica v širšom centre mesta a stretli sa na nej dve knižnice, dve kníhkupectvá a jeden antikvariát.
Zaujímavý mix obchodov a služieb si všimlo občianske združenie Punkt už v roku 2010, keď si Panenskú vybrali ako lokalitu pre Dobrý trh. „Pozorovali sme, že autentický spoločenský aj obchodný život z centra mesta s príchodom veľkých obchodných centier mizne. Túto štvrť sme vnímali ako lokalitu s historickou a architektonickou hodnotou, ale zároveň je tu živá komunita menších obchodov a služieb,“ hovorí podpredsedníčka združenia Illah van Oijen.

Pri aktivite so zlatým kupónom sa spojili najmä prevádzky zamerané na knihy, ale medzi darčekmi sa dá nájsť aj káva z kaviarne Sväg to go a tento rok sa zapojila aj galéria Čin Čin z Podjavorinskej ulice.
„Závisí to od kapacít, ktoré máme, radi by sme v budúcnosti prizvali aj ďalších,“ hovorí riaditeľka Staromestskej knižnice Jana Slezáková.
Kupónov je v obehu dokopy 72, nájdete ich, keď sa budete prehrabávať v knihách alebo v propagačných materiáloch galérie. „Je tu aj moment vzrušenia. Je to prepojenie s príbehom, ktoré zažívate aj v knižnici, keď objavíte nádherné svety, ktoré vás nadchnú a dajú vám iný pohľad na svet,“ opisuje ďalší aspekt aktivity riaditeľka knižnice.
Zosieťované prevádzky
Podľa Martina Jenču z kníhkupectva Brot Books Deli myšlienkou zlatého kupónu nie je len ukázať ľuďom, že sú tu aj iný prevádzky, ale aj podporiť komunitu, ktorá tu už existuje. „Zákazník Brotu je niekto, kto sa vracia, kto chodí pravidelne,“ hovorí Jenča. „Máme svojich štamgastov. Ako malé kurátorsky zamerané kníhkupectvo sa nemôžeme spoliehať na okoloidúcich.“
Štvrť okolo Panenskej je pre rušnú Staromestskú odtrhnutá od centra. Možno preto si dokázala zachovať pokojný susedský charakter. Punkt tu postavil svoje aktivity na participácii s obyvateľmi. Majú susedskú koordinátorku, ktorá počas celého roka sleduje, čo sa v štvrti deje, a okrem Dobrého trhu a jeho sprievodných akcií niekoľkokrát do roka prebieha aj Susedská porada.
„Je to neformálna platforma, kde sa ako susedia raz za čas stretneme a vymeníme si, čo nás trápi a čo nás teší v tejto štvrti,“ vysvetľuje Illah van Oijen. Vítaní sú nielen obyvatelia, ale všetci, ktorí majú radi túto štvrť a pozývajú aj predstaviteľov samosprávy. Na najbližšom stretnutí 14. marca sa bude hovoriť o pripravovaných dopravných zmenách, ktoré v štvrti prebehnú cez leto.

Na budove Staromestskej knižnice od leta funguje aj obľúbený Susedský odkazovač. „Najskôr sme sa báli, či to niekto nezničí, ale nezničili to,“ opisuje riaditeľka, ktorá ponúkla priestor na fasáde knižnice. Je to testovacia fáza, v budúcnosti by ich malo byť v štvrti viac.
Spolupráca podľa Lindy Gillmayerovej z Goetheho inštitútu funguje aj pri banalitách. „V Marinele oproti nemajú v prevádzke toaletu, takže nám raz do mesiaca donesú nanuky a za to ľudia, ktorí potrebujú ísť na WC, môžu prejsť cez ulicu k nám,“ hovorí.
Vyžiadaná rekonštrukcia
Kľúčovou témou, o ktorej sa diskutuje pri susedských stretnutiach, je plánovaná rekonštrukcia štvrte. „Keď Panenskej vedenie mestskej časti ponúklo rekonštrukciu, susedia sa obrátili aj na nás a povedali si, že nechceme nový asfalt, ale komplexnú rekonštrukciu, ktorá by vyriešila aj ďalšie problémy, ako napríklad kanalizáciu,“ opisuje Illah van Oijen. Vznikla z toho verejná požiadavka na manuál verejných priestorov zameraných na túto konkrétnu štvrť.
„Všetci boli stotožnení s tým, že si vypýtame od starostu, aby prebehla poriadna a dobrá rekonštrukcia pre túto štvrť," hovorí van Oiejn. Teraz má plán kompletnej rekonštrukcie mestská časť na stole a postupne sa realizuje.

Prvé boli opravené Soferove schody, druhá fáza bola Konventná ulica pred Starým lýceom, kde vznikol nový verejný priestor, pribudli tam stromy a čaká sa na lavičky.
Tretia fáza bude dokončenie druhej polovice Konventnej ulice a Lýcejná ulica. Následne má Staré Mesto v pláne pustiť do samotnej Panenskej. „Ak sa všetci susedia zhodnú, na Panenskej by mohlo vzniknúť osvetlenie nie na stĺpoch, ale zavesené medzi domami,“ opisuje Illah van Oijen unikátny plán.
„Snažíme sa, aby si každé nové vedenie Starého Mesta bolo vedomé, že sa to chystá a aby sa na to nezabudlo.“
V lete sa ešte pred rekonštrukciou zmení organizácia dopravy v celej štvrti. Niektoré ulice budú mať iný smer, upraví sa parkovanie, celá štvrť bude v zóne 30. Cieľom je, aby vodiči štvrť nevyužívali na tranzit.

Ubudnúť má parkovacích miest na jednej strane ulice a namiesto nich vzniknú posedové zóny so zeleňou. „Chceli by sme dosiahnuť, aby tieto zóny vznikali ešte pred rekonštrukciou ulice,“ hovorí Martin Jenča z Brotu. „Chceli by sme využiť parkovacie miesta a urobiť tam takzvané „parklety,“ keď sa zaberie parkovacie miesto a urobí sa z neho malý verejný priestor. Keď je pekné počasie, ľudia by si tam vedeli ľudia oddýchnuť a viac by to otvorilo ulicu.“
Vedia poradiť aj inde
Občianske združenie Punkt v minulosti organizoval podujatia vo viacerých bratislavských lokalitách. „Na začiatku pandémie sme sa rozhodli zrušiť ďalšie lokácie pre Dobrý trh a zamerať sa na Panenskú. Chceli sme prehĺbiť spoluprácu so susedmi,“ vysvetľuje Illah van Oijen.
Teraz sa venujú len zóne medzi Staromestskou ulicou a Palisádami. Samotný Dobrý trh na Panenskej sa nedávno rozšíril o ulicu Podjavorinskej. Punkt zároveň pôsobí v novozrekonštruovanom Starom lýceu na Konventnej.
Rozšírenie do iných častí mesta neplánujú. „Pravidelne však na konzultantskej úrovni pomáhame ľuďom, ktorí chcú rozbiehať komunitné projekty v iných mestách alebo mestských častiach,“ hovorí Illah van Oijen.

Boli aj pri oživení Starej tržnice a robili Dobrý trh na celom námestí SNP. Vtedy vybudovali databázu aktívnych susedov, čo bolo jedným z podkladov pre Živé námestie a pre službu koordinátora, ktorý v oblasti pôsobil.
Zosieťovanie aktérov robili cez organizovanie eventov: „Na toto sa špecializujeme, nerobíme to len prostredníctvom toho, že sa rozprávame s ľuďmi, ale robíme s nimi v praxi podujatia. V tomto vieme aj poradiť.“