Petržalčanov, ktorí chceli ráno prejsť cez Jantárovú cestu na Betliarsku, zastavila policajná páska. Električkové stavenisko je od utorka večera nepriechodné, dôvodom je nález stoviek kusov nevybuchnutej munície. V hľadaní sa pokračovalo aj v stredu. Na stavenisku boli od rána pyrotechnici a policajné autá.
Robotníci pri výkopových prácach narazili v utorok na protipechotné míny S-35 z druhej svetovej vojny, takzvané sprengmíny. Privolaní policajní pyrotechnici ich narátali približne štyristo a dnes k nim pribudlo ďalších sto kusov.
Nešlo o prvý nález v tejto lokalite. Robotníci našli vlani v blízkosti protitankovej steny, ktorá stojí neďaleko, priamo v trase budúcej trate, niekoľko kusov delostreleckej munície. Pyrotechnik vtedy v okolí steny nariadil ručný odkop, čo práce na trati výrazne spomalilo.
Znalci vojnovej histórie z nálezov prekvapení nie sú.
„To, že sa našla munícia pri protitankovej stene, nie je nič výnimočné,“ hovorí architekt a urbanista Pavol Škorvánek, člen občianskeho združenia Bunkre. „V okolitých násypoch, ktoré tu sú desaťročia, jej bude oveľa viac. Pri takýchto veľkých projektoch v zastavaných územiach treba postupovať veľmi opatrne,“ pripomína.
Občianske združenie Bunkre vytvorilo aj podrobnú mapu s vyznačenými miestami, na ktorých sa bojovalo, kde sa stavali opevnenia alebo osádzali míny. Zaznačeným mínovým poľom bola aj križovatka Betliarskej a Jantárovej cesty.
V článku sa dočítate:
- či nový výbušný nález spomalí práce na trati,
- prečo podobných nálezov bude do budúcna pribúdať,
- kde v meste sa dá ešte naraziť na muníciu,
- čo by sa stalo, ak by pri Betliarskej vybuchla čo len jedna mína.
„Komunikujeme s mestom aj kompetentnými úradmi,“ pokračuje Škorvánek. S ich mapou pracujú napríklad policajti aj Mestský ústav ochrany pamiatok. „Na fakt, že električka bude prechádzať takýmto územím, sme upozornili už pred dvoma rokmi. Odpoveďou mesta bolo, že to berú na vedomie a že stavenisko majú pod kontrolou.“