Dnes, uprostred Týždňa slovenských knižníc, knižnice spoločne upozornia na dôležitosť čítania a krásu literatúry. Podujatie „Je nás počuť“ odštartuje o 15.30. Niekde budú čítajú tak, že otvoria okná a vyložia reproduktory, niekde sa bude čítať pred knižnicou, niektoré knižnice budú vysielať live na sociálnych sieťach alebo v obecných rozhlasoch.
V Mestskej knižnici na Kapucínskej napríklad bude v stredu o 15.30 Richard Stanke čítať texty o láske ku knihám.
Program pre svojich užívateľov, ale aj pre širšiu verejnosť si na už 25. ročník podujatia pripravili aj mnohé bratislavské knižnice. Tých sú v hlavnom meste desiatky. Najnovšou medzi nimi je nedávno sprevádzkovaná umenovedná knižnica v Slovenskej národnej galérii.
Knižnice ponúkajú amnestie
Mnohé knižnice tradične v rámci týždňa knižníc odpúšťajú poplatky za omeškanie. „Nechceme ľudí trestať, ale motivovať ich, aby knihy vrátili a mohli tak robiť radosť ďalším čitateľom,“ hovorí Eva Lavríková z Mestskej knižnice v Bratislave, kde túto možnosť predĺžili až do 15. marca, aby sa im vrátilo čo najviac kníh.
Generálnu amnestiu na upomienky ponúkajú tento týždeň aj ďalšie knižnice vrátane Univerzitnej knižnice v Bratislave, Staromestskej knižnice, Miestnej knižnice Petržalka či Knižnice Ružinov.
Univerzitná knižnica a Knižnica Ružinov zároveň ponúkajú bezplatnú registráciu na jeden rok. V staromestskej či petržalskej knižnici vás pri návšteve zaregistrujú za symbolické euro.
Aj keď viaceré z knižníc koexistujú v Starom Meste, do mestskej aj staromestskej potrebujete zvlášť preukaz. Každá z nich má však niekoľko prepojených pobočiek.

Trochu iná situácia je v Petržalke, kde sa možno rozhodnúť pre lacnejší čitateľský preukaz, ktorý platí len v jednej pobočke, kombinovaný preukaz platný v dvoch pobočkách či univerzálny preukaz, s ktorým si možno požičiavať knihy v ktorejkoľvek z deviatich pobočiek Miestnej knižnice Petržalka.
Ďalšou možnosťou sú podľa Libuše Jaďuďovej poverenej vedením petržalských knižníc rodinné preukazy, kde sa môžu zaregistrovať traja členovia rodiny.
Podujatia nebývajú len v marci
V piatok budú zároveň pri príležitosti Medzinárodného dňa žien organizovať v spolupráci s Mareenou podujatie „Živá knižnica ,“ kde ženy z Iraku, Turecka a Ukrajiny, ktoré na Slovensku našli nový domov, porozprávajú svoj príbeh.
Staromestská knižnica v pobočke pri Blumentáli v stredu organizuje Večer s vydavateľstvom Inaque, kde vydavateľka Aňa Ostrihoňová predstaví viaceré nové tituly. Pre seniorov knižnica počas celého marca pripravila konzultácie k práci s mobilným telefónom.

Mestská knižnica si na tento víkend pripravila kvíz o zaujímavostiach Bratislavy. Sprievodný program si pripravila aj Univerzitná knižnica Bratislava. Vo výstavnej sále na Michalskej 1 prebieha výstava Slovensko v obrazoch, ktorá prezentuje unikátne fotografie z archívnych zbierok štátnych archívov a ponúka tak jedinečný pohľad do minulosti našich miest a regiónov.
Vo štvrtok a v sobotu sa bude konať aj prednáška Rarity Kabinetu rukopisov, starých a vzácnych tlačí, ktorá priblíži niekoľko výnimočných starých a vzácnych tlačí z fondu knižnice. Budete môcť nahliadnuť do najstaršej bibliografie z roku 1494, do herbárov zo 16. storočia, vzácnych vydaní diel Júlia Cézara zo 16. storočia aj tibetských tlačí.
Podujatia v knižniciach sa neobmedzujú len na jeden týždeň či mesiac v roku. „V našich priestoroch sa konajú výstavy, prednášky či koncerty počas celého roka a prístupné sú širokej verejnosti aj bez registrácie,“ hovorí generálna riaditeľka UKB Silvia Stasselová. Univerzitná knižnica v Bratislave pri nich často spolupracuje aj s konzervatóriom, veľvyslanectvami či kultúrnymi inštitútmi.
Knižnica v SNG otvorená
Viaceré knižnice obnovujú svoje priestory. Mestská knižnica minulý rok zrekonštruovala svoju pobočku na Kapucínskej. Vďaka novým výťahom a rampám je knižnica viac bezbariérová a zároveň sa prepojili budovy na Kapucínskej a Klariskej.
Svoje priestory rekonštruuje aj Staromestská knižnica, ktorá sa pripravuje na otvorenie pobočky na Záhrebskej. „Pobočku na Gaštanovej 19, ktorá bude súčasťou Staromestského centra kultúry a vzdelávania, čaká menšia rekonštrukcia, otvorená by mala byť pred letom,“ dopĺňa Lenka Čechvalová zo Staromestskej knižnice.
Začiatkom marca vstúpila do plnej prevádzky Slovenská národná galéria a zároveň sprístupnila verejnosti aj umenovednú knižnicu, ktorú prevádzkuje spolu s Akademickou knižnicou Vysokej školy výtvarných umení.

Knižnica je určená pre odborníkov v oblasti umenia a kultúry, pre študentov škôl s umeleckým zameraním, a pre každého, kto chce využiť knižničný fond SNG a VŠVU. Ten tvorí vyše 100-tisíc dokumentov a obsahuje jednu z najväčších zbierok výstavných katalógov na Slovensku.
Vstup do knižnice je bezplatný, treba sa však zaregistrovať. Aj keď nové priestory SNG lákajú mnohých návštevníkov, ktorí by z jej priestorov chceli pracovať, galéria upozorňuje, že z priestorových dôvodov je knižnice určená výhradne pre prácu a štúdium spojenú s knižničným fondom.
Knihy sa dajú študovať len prezenčne, dokumenty si domov nezoberiete. Otváracie hodiny nekopírujú otváracie hodiny galérie, knižnica je zatvorená v nedeľu a v pondelok.
Medzi knihami možno v galérii tráviť čas aj v knižnici Kornela a Nade Földváriovcov v Esterházyho paláci.