Bratislavská mestská časť Dúbravka prešetruje nedávny výrub stromov v lokalite Tavaríkova osada.
Pozemok patrí Martinovi Dorčákovi, okresnému predsedovi strany Hlas v Dúbravke, riaditeľovi odboru komunikácie na ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.
„Na predmetný pozemok bol prijatý podnet vo veci výrubu a toto je predmetom ďalšieho prešetrenia,“ potvrdila mestská časť Dúbravka.
Podľa Dany Šoporovej z tlačového oddelenia mestskej časti musia zamestnanci o skutočnostiach, ktoré sa dozvedeli pri výkone štátneho dozoru, zachovávať mlčanlivosť.
Vyrúbaný pozemok
Na parcele v lukratívnej časti Dúbravky takmer na hranici Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty sú čerstvo vyrúbané stromy, drevo pracovníci postupne odpratávajú.
Prístup k pozemku je z cesty s označením zákazu vjazdu okrem dovolenia mestskej časti Dúbravka. Úzka cesta ďalej pokračuje do lesa.
Na úradnej tabuli sme žiadnu informáciu o výrube stromov na danom pozemku nenašli. „Neviem o tom nič, momentálne som na východe, pošlite otázky písomne," reagoval Martin Dorčák v telefóne na otázku, či vie o výrube. Na písomné otázky už nereagoval.
Pozemok Dorčák vlastní cez firmu Dormedia a podľa katastra ho kúpil 16. februára 2024. Podľa katastra sa na ňom nachádza záhradná chatka a zvyšok pozemku je vedený ako záhrada.
Dorčák v minulosti spôsobil ako novinár, poradca a šéf tlačového odboru ministra školstva, predsedu NR SR, ale aj ako poradca Petra Pellegriniho. V roku 2022 neúspešne kandidoval za mestského poslanca v Dúbravke.
Výrub drevín v obci
Povolenie na výrub drevín vydáva mestská časť. Ak je dôvodom výrubu stavebná činnosť, žiadateľ musí priložiť aj inventarizáciu a spoločenské ohodnotenie drevín, spracované osobou odborne spôsobilou, projektovú dokumentáciu stavby, pre ktorú sa vyžaduje predmetné povolenie, vyjadrenie orgánu ochrany prírody, záverečné stanovisko z posudzovania vplyvov stavby na životné prostredie, pokiaľ bola stavba posudzovaná, alebo stanovisko, že stavba nepodlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie (EIA).
Žiadateľ musí jednoznačné vyčísliť, na aký počet kusov stromov a štvorcových metrov kríkov žiada súhlas na výrub.
Pokuty
Za neoznámenie výrubu dreviny môže podľa zákona o ochrane prírody a krajiny orgán ochrany prírody uložiť podnikateľovi alebo právnickej osobe pokutu do výšky 9958,17 eura a prepadnutie veci.
Pokutu do 23 235,74 eura a prepadnutie veci môže orgán ochrany prírody uložiť podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá si nesplní povinnosti uložené orgánom ochrany prírody v súhlase na výrub dreviny.
Ešte vyššiu pokutu, až do výšky 33 193,91 eura a prepadnutie veci môže orgán ochrany prírody uložiť podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá vyrúbe, objedná výrub alebo dá pokyn na výrub dreviny alebo chráneného stromu bez splnenia podmienok podľa zákona alebo ak sa nepreukáže právoplatným súhlasom na výrub.
Súhlas na výrub stromov sa podľa zákona o nevyžaduje pri stromoch, ktoré rastú v záhradách alebo záhradkárskych oblastiach.
Musia však mať obvod kmeňa menej ako 80 centimetrov vo výške 130 centimetrov nad zemou. Netýka sa to stromov rastúcich na pozemkoch určených na zastavanie.