Najbližšie desaťročia bude Bratislava rásť, no k predstave miliónovej metropoly, o ktorej sa hovorilo za socializmu, sa však nepriblíži.
Metropolitný inštitút Bratislavy predstavil prognózu, ako bude hlavné mesto s najväčšou pravdepodobnosťou vyzerať v roku 2050, čo sa týka obyvateľstva.
Najrealistickejší odhad hovorí o 520-tisíc obyvateľoch, teda náraste o desať percent.
Aj pri optimistickej prognóze, pri ktorej by sa museli stretnúť viaceré priaznivé faktory, počíta s necelými 600-tisíc obyvateľmi, teda s nárastom o 25 percent.
„Aby sme mali milión obyvateľov, muselo by do Bratislavy prísť 15-tisíc ľudí ročne, alebo by každá Bratislavčanka musela mať sedem detí,“ opisuje extrémnu situáciu Branislav Bleha z Prírodovedeckej fakulty UK, ktorý na štúdii pracoval.
Demografická prognóza s názvom Bratislava 2050 poslúži mestu ako jeden z dokumentov, na základe ktorých sa bude tvoriť nový metropolitný územný plán.
Podľa hlavného architekta Bratislavy Juraja Šujana bude jeho hlavným cieľom zvrátiť nepriaznivý trend, keď sa mesto rozrastá do regiónu namiesto toho, aby sa rozrastalo dovnútra.
Mesto tam, kde má byť mesto
Polmiliónová Bratislava s rozlohou 368 štvorcových kilometrov patrí medzi riedko zahustené mestá. Čiastočne za to môžu jej geografické podmienky, ale aj spôsob, akým sa rozvíjala.
Rozťahané mesto už pre architektov a urbanistov nie je vhodným spôsobom využitia priestoru. Preferuje sa kompaktné mesto krátkych vzdialeností.