„Zostal som absolútne zhrozený,“ opisuje staromestský starosta Matej Vagač vo svojom príspevku arboristický zásah na Kollárovom námestí. Objednala si ho spoločnosť Parking House v rámci prípravných prác pre plánovanú výstavbu podzemných garáží.
Dreviny na Kollárku sú podľa Vagača v správe mestskej časti, o čom svedčia aj štítky s QR kódom pripevnené na kôre stromov. Súhlas mestskej časti ani orgánu ochrany prírody arboristi nemali, Vagač preto na nich privolal políciu.
Najprv v utorok 13. februára mestskú a o deň na to aj hliadku štátnej polície. Ani v jednom prípade sa nepreukázalo, že by najatí arboristi vykonávali nezákonný zásah.
V článku sa dočítate:
- Ako reagovala polícia na dokumentáciu developera.
- Aké práce teraz na Kollárovom námestí prebiehajú.
- Na základe čoho Staré Mesto stavia svoju kritiku.
- Aké práce a úpravy sa na námestí ešte uskutočnia.
„Starosta projekt zdržiava už desať rokov,“ hovorí pre SME Michal Maštena zo spoločnosti Parking House. Projekt z roku 2009 zastavili súdne spory zo strany aktivistov, medzi ktorými bol aj starosta Vagač - v tom čase staromestský poslanec.
Nechcú rúbať, ale presádzať
Parking House bude situáciu riešiť súdnou cestou, dôvodom má byť podľa Maštenu „obťažovanie“ a „neoprávnené zdržanie“. Starostovi vyčíta aj ušlý zisk.
Od roku 2009 spoločnosti narástli náklady na stavebné práce aj na materiál. „Doteraz sme tu preinvestovali približne tri milióny a ďalších osem bude stáť výstavba,“ hovorí.
Utorkový zásah mestskej polície na pár hodín pozastavil práce. Pracovníci sa podľa Vagača nevedeli preukázať potrebným oprávnením. Policajní príslušníci s nimi odišli na stanicu, kde s nimi čakali až do príchodu Maštenu.
„Vysvetlili sme si to a bolo vybavené,“ tvrdí developer. Mestská polícia následne pracovníkov prepustila.
Rovnaká situácia nastala aj v stredu, tentoraz s príslušníkmi štátnej polície. Maštena pre SME opísal situáciu tak, že keď policajtom ukázal nájomné vzťahy a súhlasy s presádzaním od vlastníka pozemku - ktorým je hlavné mesto - odišli.
„Nechceme rúbať, ale presádzať,“ hovorí Maštena. „Magistrát nám na to vyčlenil aj miesto - asi päť stromov pôjde na Námestie slobody a zvyšné pôjdu do Karlovej Vsi.“ Pôvodne chcel naozaj developer rúbať - dohodol sa však s hlavným mestom v memorande o spolupráci na ich presadení. Celkovo ide o približne 60 kusov drevín.

Pred samotným presadením treba stromy ošetriť a orezať, aby mali čo najvyššie šance na prežitie presunu. Odborníci ošetrujú koruny stromov aj korene. Po dokončení projektu magistrát rozhodne, či stromy zostanú presadené na novom mieste, alebo sa vrátia späť na Kollárko.
Staré Mesto: chránime svoje s tromy
Staré Mesto pripomína, že Parking House stále nemá platné povolenie na zásah do zelene na Kollárku.

„Na základe posledných dvoch dní sme podali sme na okresný úrad podnet, kde žiadame o vydanie preventívneho a nápravného opatrenia a podali sme aj návrh na neodkladné opatrenie na Mestský súd Bratislava, aby zabránil p. Maštenovi nakladať so zeleňou, na čo nemá žiaden mandát. Mestská časť zároveň podala aj správnu žalobu na Správny súd v Bratislave, týkajúcu sa platného stavebného povolenia,“ informovala starostova hovorkyňa Veronika Gubková.
„Máme aj potvrdenie od okresného úradu, že okrem vlastníka zelene nepotrebujeme žiadne ďalšie povolenia a Staré Mesto nie je na liste vlastníctva uvedené ani medzi správcami, " vysvetľuje Maštena.
Stavať sa zatiaľ bude
Arboristické zásahy budú pokračovať do marca, dovtedy treba stromy pripraviť na presadenie, ktoré sa musí uskutočniť počas vegetačného obdobia.
Medzitým sa pripravuje dokumentácia pre stavebné práce, ktoré sa začnú na začiatku leta. Počas trvania stavby odhadovanej na dvadsať mesiacov, bude developer čakať na projekt hlavného mesta, v ktorom mu predstaví svoju víziu s lokalitou.
Maštena priblížil niektoré z plánov, ktoré mesto načrtlo. „Z ulice Kollárovo námestie by chceli spraviť pešiu zónu, ktorá sa napojí na Živnostenskú a Vysokú ulicu,“ tvrdí. Autá prichádzajúce do garáže by pešia zóna nemala obmedzovať. Budú fungovať rovnako ako podzemné garáže hotela Carlton na Hviezdoslavovom námestí.
„Pôvodne sa mal podkopať celý park a malo tu byť päťsto parkovacích miest,“ hovorí Maštena. Na základe dohody s hlavným mestom sa počet miest znížil na tristo a podkopaná bude len horná tretina parku pri budove Park One.
Na mieste, kde sa teraz nachádza amfiteáter, budú verejné toalety. Pribudne aj kamerový systém a revitalizácia čaká celý park na námestí, vrátane výmeny stĺpov verejného osvetlenia a pôvodných dizajnových lavičiek za mestské.
O zachovanie stĺpov s typickým dizajnom sa usiloval Metropolitný inštitút Bratislavy, ich záchrana však nie je možná, trúbky zhrdzaveli zvnútra.
Zrevitalizované Kollárko by malo byť napojené aj na vodu a elektrinu. „Je trikrát väčšie než Hlavné námestie,“ opisuje Maštena. „Ak by tu chceli robiť okolité združenia podujatia a komunitné stretnutia, mali by na to všetky podmienky.“