FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
dom.
"Len ťažko môže mesto na súkromnom pozemku zachovať verejnú zeleň. Súkromný vlastník sa o svoj majetok vedome nestará, preto je park v dezolátnom stave. Kedykoľvek ho môže napríklad oplotiť a zamedziť sem voľný prístup," hovorí Vajda.
O zámenu pozemkov už niekoľkokrát požiadal vlastník. Žiadna zo samosprávou ponúknutých plôch však nebola pre stavebníkov vhodná. Problémom je, že v centre mesta už nezostáva veľa voľných pozemkov vhodných na zastavanie.
Projekt polyfunkčného domu počíta s výrubom takmer stovky stromov. Do budúceho štvrtka môžu ľudia doručiť svoje názory na plánovanú výstavbu ministerstvu životného prostredia. Staré Mesto zatiaľ konanie vo veci výrubu prerušilo na tlak verejnosti.
"Staromestský stavebný úrad eviduje tri návrhy na stavebnú uzáveru," povedala hovorkyňa mestskej časti Monika Voleková. Podali ich ochranári a obyvatelia z okolia. Ich zámerom je rozhodovanie zdržať do jesene, keď sa má prijímať nový územný plán. Ten súčasný počíta s využitím pozemku na občiansku vybavenosť. To znamená, že tu môže byť zeleň, ale napríklad aj nemocnica či kino. "V novom územnom pláne je plocha aj na základe komunikácie s občanmi v návrhu intaktných plôch zelene. Územný plán hlavného mesta má teda vcelku jednoznačné stanovisko - zachovať zeleň," povedal Vajda.
Mesto vydalo pred rokom kladné záväzné stanovisko k zámeru predchádzajúceho vlastníka Axe Fin, k výrubu sa vtedy negatívne vyjadrila mestská časť aj oddelenie životného prostredia na magistráte. Projekt firmy Zipp je úplne iný, mesto sa k nemu podľa Vajdu zatiaľ nevyjadrovalo.
Parčík prežil 14-ročnú výstavbu budovy Slovenského rozhlasu a po revitalizácii bol v roku 1987 vrátený mestu. V roku 1991 sa park dostal za nejasných okolností do vlastníctva bývalej Vojenskej ubytovacej správy, ktorá ho vzápätí predala za 10 600 korún súkromnej osobe. Odvtedy je park v súkromných rukách. Osud parčíka majú teraz v rukách úrady staromestskej samosprávy.
MARTIN KÓŇA