„ Do telefónu sa predstavil ako profesor Polák a mame povedal, že jej syn mal autonehodu, pri ktorej zranil malého chlapca, a oboch museli hospitalizovať. Podal telefón ďalšiemu mužovi akože bratovi, ten mumlal, jeho hlas sa nedal rozoznať - len jej povedal, aby peniaze vložila do obálky a tú položila na smetiak pred domom, “ opisuje podvod spáchaný na svojej 85-ročnej mame Bratislavčanka Tereza.
„ Slovo si opäť zobral volajúci. Povedal jej, aby sa o telefonáte s nikým nerozprávala a aby sa ani len nepozerala cez okno na osobu, ktorá si obálku vyzdvihne. Peniaze mali zaručiť, aby sa brat vyhol súdu, “ pokračuje v rozprávaní.
Starú pani, ktorá žije sama v rodinnom dome, telefonát vydesil a pani Anna urobila všetko podľa pokynov podvodníka. Falošný profesor jej pripadal dôveryhodný, vyjadroval sa odborne. Seniorka prišla o desaťtisíc eur. Mená oboch žien máme v redakcii.
Na to, že šlo o podvod, prišla pani Anna až v momente, keď sa skontaktovala so svojimi deťmi.
Neskoro, peniaze už boli preč a nedalo sa dopátrať ani k číslu, z ktorého podvodníci volali. Seniorka má len pevnú linku bez displeja, viac informácií jej nevedel poskytnúť ani operátor Telecomu.
V článku sa dočítate:
- akú skúsenosť mali pri podávaní trestného oznámenia,
- v čom rodina prehodnotila svoj prístup a ako robia súrodenci mame prevenciu,
- čo odporúča odborník,
- aké sú trendy medzi podvodníkmi.
„Mama sa cítila zneužitá,“ hovorí dcéra podvedenej seniorky. „Celá situácia ju veľmi stresuje. Je menej dôverčivá aj voči ľuďom, aj voči telefonátom a nakoniec aj voči vlastnému úsudku,“ hovorí o následkoch udalosti spred niekoľkých týždňov.