Mesto minulý rok začalo s postupnou výmenou sodíkových výbojok za úsporné LED svietidlá. Nové svetlá pre ich studený odtieň a vysokú intenzitu kritizovali obyvatelia aj odborníci.
Lampy s teplotou chromatickosti 4000 K sa mesto nedávno rozhodlo vymeniť za teplejšiu bielu s intenzitou 3000 K. Reagovalo tak na sťažnosti obyvateľov, ktorí argumentovali negatívnym vplyvom bieleho svetla na organizmy.
Magistrát zdôrazňuje, že zmena súvisí s vývojom technológií a dnes aj svietidlá s teplejším svetlom dokážu byť energeticky efektívne.
Biele či oranžové
Za teplejšie svetlo vymenilo mesto lampy na približne 350 miestach, napríklad na Štefánikovej, Šancovej, Karadžičovej, Dostojevského rade, Vajanského nábreží a Rázusovom nábreží.
Mesto eviduje celkovo 13 sťažností obyvateľov na nesprávne osvetlenie. Studené svetlo a jeho vplyv na zdravie obyvateľov boli minulý rok aj predmetom petície. Magistrát vtedy prisľúbil úpravy.
„Vymieňame osvetlenie z neutrálnej bielej s teplotou chromatickosti na úrovni 4000 K na teplejšiu bielu s intenzitou 3000 K,“ informuje hovorca hlavného mesta Peter Bubla.
Biele svetlo síce dáva pocit, že je „dobre vidieť“, hodí sa však na osvetlenie cez deň napríklad do kancelárií, vo večerných hodinách by sme sa mu mali vyhnúť.

Takéto svetlo v noci zasahuje do cirkadiánneho rytmu, ovplyvňuje teda základný nástroj synchronizácie ľudského organizmu s vonkajším prostredím. Následkom pôsobenia nevhodného svetla v noci je brzdenie tvorby melatonínu, čo znižuje kvalitu spánku a prispieva tiež k zníženiu imunity.
Dôležitým faktorom svetla je jeho „teplota“ (označuje sa skratkou CCT, Correlated Colour Temperature) ktorej jednotkou je Kelvin - K. Táto veličina číselne vyjadruje to, čomu hovoríme odtieň svetla. Čím nižšia hodnota CCT, tým „teplejšie“ svetlo má a tým menej modrej zložky obsahuje. Obyčajná žiarovka používaná v domácnostiach pre večerné osvetlenie má CCT asi 2700 K, priame poludňajšie slnko asi 5500 K.
Hynek Medřický, ktorý skúma účinky umelého osvetlenia na kognitívne funkcie mozgu a cirkadiánny rytmus výmenu neutrálnej bielej za teplé biele svetlo nepovažuje za dostatočné. Vhodnejšie by podľa neho bolo oranžové svetlo, aké vydáva napríklad sodíková výbojka, ktoré má teplotu chromatickosti 1800 K.
„Biele zdroje boli vytvorené na osvetľovanie interiéru, nikdy sa nemalo dostať von do prírody a do ulíc,“ hovorí Medřický. „V noci by malo svietiť len svetlo, ktoré spektrálne vyzerá, ako keď zapadá slnko, teda obsahuje nízky podiel krátkych vlnových dĺžok.“
4000 K len vo výnimočných prípadoch
Bratislavčania sa sťažovali aj na to, že silné svetlo im svietilo do bytov na nižších poschodiach a znemožňovalo spánok. Aj tu mesto vykonalo nápravu.
„Na svetelné miesta v blízkosti okien bytových domov boli inštalované špeciálne tienidlá na obmedzenie vyžarovania do zadného polpriestoru, teda smerom do okien,“ hovorí Peter Bubla.
Nové svietidlá sú podľa hovorcu zároveň vybavené funkciou autonómneho stmievania počas noci, to znamená že od desiatej večer do polnoci využívajú len 70 percent výkonu a od polnoci do štvrtej len 40 percent.
Studené svetlo ale neodstránilo mesto všade. „Osvetlenie s teplotou chromatickosti na úrovni 4000 K je využívané na zvýraznenie priechodov pre chodcov, prípadne kolíznych úsekov,“ hovorí Bubla.

Mesto však avizuje, že tam, kde to nie je nevyhnutné a potrebné, už nebudú nasadzované svietidlá s touto intenzitou.
Výmena v celom meste
Po tom, ako mesto v roku 2023 prevzalo správu verejného osvetlenia po spoločnosti Siemens, magistrát začal pracovať na výmene klasických svietidiel za menej poruchové a energeticky efektívnejšie, využívajúce LED technológiu.
Do roku 2025 by mali vymeniť takmer 50-tisíc svietidiel. „Touto komplexnou výmenou príde k zníženiu spotreby elektrickej energie o 40 percent ročne a po zavedení moderného riadiaceho systému dokonca o približne 60 percent ročne,“ tvrdí hovorca hlavného mesta. Znížiť sa má aj poruchovosť z 25 percent na 2,5 percenta ročne.
„Dnes sú už aj svietidlá s teplejšou intenzitou úspornejšie, ako boli v minulosti, a tak si môžeme takúto výmenu dovoliť pri dodržaní predpokladaných úspor,“ tvrdí Bubla.