Kino Slovenského filmového ústavu sa po takmer roku chystá na znovuotvorenie. Priestory na Špitálskej sú pripravené na divákov, čaká sa len na platné kolaudačné rozhodnutie, ktoré môže prísť už v najbližších dňoch.
„Nebudeme čakať na slávnostné otvorenie a začneme premietať, len čo budeme môcť,“ hovorí riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký.
Pri rekonštrukcii, ktorá prebehla po požiari v Digitalizačnom stredisku SFÚ, ktorý poškodil aj priestory kina, museli obnoviť interiér aj technológie. V kinosálach sú nové digitálne projektory, vo všetkých štyroch bude možné aj premietanie z klasických 35-milimetrových filmových pásov. Každá sála má aj vlastnú klimatizáciu.
Priestory, v ktorých je kino už od roku 1976, pôvodne to bol Filmový klub, sú po novom zladené v odtieňoch modrej. Do hlavnej sály K1 sa vrátila aj opona. V podzemnej sále K4 sa podarilo zachovať pôvodný ráz.
Zmení sa aj cena vstupného. Vedenie kina avizuje, že základné vstupné bude 7 eur, čo je priemer cien v kinách na Slovensku, „Máme však rôzne možnosti, ako ponúknuť zvýhodnené vstupné ľuďom, ktorí do kina chodia často, či návštevníkom filmotéky a SENiorkina,“ hovorí manažérka kina Zita Hosszúová.
Po požiari museli všetko dekontaminovať
Požiar, ktorý vypukol v septembri 2022 v digitalizačnom stredisku síce kino nezasiahol priamo, napriek tomu ho výrazne poškodil. „Keďže ten objekt je v suteréne bez okien, odvetrávanie sadzí z horiacich plastov, ktoré obsahovali aj kyselinu chlorovodíkovú, išlo cez klímu a dverami cez priestory kina,“ vysvetľuje vedúca ekonomického oddelenia SFÚ Marta Šuleková.
Pre toxické sadzie bolo potrebné dekontamnovať celý priestor, každý predmet museli odborníci chemickými látkami vyčistiť. Niektoré predmety, ako napríklad koberce, bolo nutné zlikvidovať . Sedačky v kinosálach sa podarilo vyčistiť a zrepasovať.
„Pre kino to bolo ťažké obdobie, nakoniec sa nepreukázalo žiadne naše zanedbanie či pochybenie," hovorí Šuleková. Požiar, ako podľa Šulekovej preukázala kriminalistická expertíza, spôsobil skrat vo ventilátorčeku vo výustke klimatizačného zariadenia.
Po rekonštrukcii kino spĺňa najvyššie nároky na protipožiarnu ochranu.
Filmový ústav plánoval kino rekonštruovať už v roku 2022 pri príležitosti 60. výročia SFÚ, mali na to sľúbené aj zdroje, požiar však rozsah rekonštrukcie znásobil. Kinu okrem ministerstva kultúry pomohol aj audiovizuálny fond, pretože množstvo citlivej techniky sa po znečistení už nedalo použiť.
Klasické kino
Najvýraznejšou architektonickou zmenou prešiel foyer, ktorý je viac prepojený s kaviarňou. V čase premiér, festivalov alebo kultúrno-spoločenských udalostí sa stane jednotným priestorom.
V kinosálach bolo prioritou docieliť, aby akusticky a technicky zodpovedali súčasným potrebám. „Kino je z roku 1976 a dnešné nároky na zvuk sú zásadné iné. Zároveň sme sa snažili zachovať imidž a tvár kina Lumière, pretože to nie je bežné kino,“ hovorí architekt Peter Štrpka.
Všetky kinosály okrem K4 sú robené v rovnakom duchu, odlišujú sa len farbou sedačiek. „Zároveň bolo pre nás veľmi dôležité, aby sme v sále K1 mali späť estetickú oponu. Na všetkých veľkých filmových podujatiach sa začína film tým, že sa odostrie opona a my sme klasici filmového umenia,“ hovorí manažérka kina.
„Iba sála K4 si zachovala svoj pôvodný dizajn, ktorý odkazuje na sálu zo 70. rokov. Pri likvidácii škôd sme sa snažili urobiť všetko pre to, aby obklad nemusel ísť dole a mohol byť repasovaný,“ pokračuje Hosszúová.
Kinosály prešli redigitalizáciou. „V sále K1 je nový laserový projektor, v sálach K3 K4 sú tiež laserové projektory, v sále K2 je lampový projektor. Ak vnímame sály K1 a K2 ako referenčné kinosály, v ktorých sa dajú robiť testovacie projekcie pre postprodukciu, tak máme možnosť porovnať laserový a lampový obraz,“ hovorí manažérka.
Okrem digitálnych projektorov sa v Lumièri premieta aj z klasických 35-milimetrových premietačiek. V každej sále sú dva projektory, takže sa nečaká na prelínanie (výmenu filmových pásov). „ V tomto sme asi jediné kino na Slovensku,“ hovorí riaditeľ SFÚ.
Po novom má každá kinosála aj vlastnú klimatizačnú jednotku, vďaka čomu sa zlepší cirkulácia vzduchu a vyrieši sa problém s nastavovaním teploty v jednotlivých sálach.
Na Špitálsku sa sťahuje z Grösslingovej predajňa Klapka, ktorá ponúka publikácie SFÚ.
Na jar v priestoroch pribudne aj výťah.
Projekt zastrešovalo DARK BLUE studio a architekti Zuzana Čižmárová a Peter Štrpka. Rekonštrukcia stála takmer 2,5 milióna eur, z čoho na stavebné úpravy išlo 2, 2 milióna a na kinotechnológie 254- 000 eur.
Na február už chystajú program
„Po požiari sme verili, že poškodenie nebude veľké, že sanačné práce prebehnú rýchlo a v krátkom čase budeme môcť otvoriť," hovorí manažérka kina. To sa nestalo. „Nakoniec sme museli riešiť, kde premietať, aby sme nestratili kontakt s divákmi,“ dodáva.
V tom čase sa SNG pripravovala na otvorenie zrekonštruovanej galérie, kde otvárali aj novú kinosálu, ale nemali kapacity ju sprevádzkovať. „Dohodli sme sa, že prevádzku zo začiatku zabezpečíme my. Fungovali sme tam od marca až doteraz,“ pokračuje Zita Hosszúová. „Len čo sa otvorí kino Lumière, tak túto spoluprácu uzavrieme, ale pomôžeme im nakopnúť kino v ich réžii a s ich dramaturgiou.“
Okrem toho premietali aj na pôde VŠMU a v exteriéri Novej Cvernovky. „Takto sme za minulý rok realizovali 460 podujatí, návštevnosť presiahla 18-tisíc divákov,“ dodáva Hosszúová.
Kino Lumière bude opäť premietať 8 - 12 filmov denne a program už pripravujú. „Robí sa to ťažko, keďže nevieme, či to bude zajtra alebo o mesiac,“ hovorí manažérka kina. Program bude kombináciou distribučných noviniek, špecifických cyklov kina Lumière a filmov z roku 2023. Jedným z nich bude Oppenheimer, ktorý výnimočne premietnu v 35-milimetrovej verzii.
„Podarilo sa nám na február pripraviť filmový kabinet venovaný Alfredovi Hitchcockovi. Tiež sme sa dohodli s festivalom Konvergencie, že 18. februára premietneme zdigitalizovaný Formanov film Amadeus, tak azda sa nám to podarí,“ hovorí Zita Hosszúová.
Riaditeľ SFÚ žartom spomína, že programová rada prišla s nápadom, že otváracím filmom by mohol byť iný Formanov film, Hoří, má panenko.
Rekonštrukciu však v programe bude skôr pripomínať cyklus filmov spojených s modrou farbou ako film Modrá z Kieślowského farebnej trilógie či Modrý zamat Davida Lyncha.