BRATISLAVA. Riaditeľ Kunsthalle Bratislava Jen Kratochvil rezignoval zo svojho postu. Učinil tak k 15. januáru. Vedenie i pozíciu štatutárky dočasne prevzala ekonomická riaditeľka Denisa Zlatá.
Ako Kunsthalle Bratislava uvádza vo svojom stanovisku, ministerstvo kultúry im v utorok 16. januára komunikovalo, že financovanie ich umeleckého a vzdelávacieho programu pre aktuálny rok, v podobe, v akej bol pripravený internými aj externými kurátormi a kurátorkami, bolo nateraz zamietnuté.
„Stojíme v bode, keď skúsení, rešpektovaní profesionáli/ky, akademici/čky, umelci/kyne, pedagógovia/ičky, kurátori/ky a kultúrni pracovníci/čky čelia obvineniam z toho, že propagujú hodnoty, ktoré „ohrozujú budúcnosť detí na Slovensku“," uvádza inštitúcia vo svojom stanovisku.
Dodala, že súčasné kroky rezortu kultúry považujú za znepokojivé a obávajú sa o nezávislosť i slobodu tejto národnej inštitúcie.
„Napriek tomu sa hrdo ďalej hlásime k našim hodnotám, ktoré boli prezentované aj v programe, k všetkým umelcom/kyniam, s ktorými sme spolupracovali, a vážime si všetkých našich návštevníkov/čky, ktorí/é nás podporujú," uzavreli.
Kunsthalle preberá národná galéria
Ministerstvo oznámilo, že sa Kunsthalle presúva pod správu Slovenskej národnej galérie (SNG).
„Vzhľadom na to, že Kunsthalle Bratislava ako jediná štátom zriadená Kunsthalle v strednej Európe nevyužila svoju historickú šancu, a to jednak z hľadiska svojej programovej náplne, očakávaní verejnosti a tiež z hľadiska efektivity hospodárenia, rozhodli sme sa organizáciu presunúť pod Slovenskú národnú galériu,“ uviedol hovorca ministerstva kultúry Pavol Čorba.
Zdôraznil, že Kunsthalle nerušia, len ju presúvajú, a to s plnou dôverou vedenia ministerstva. Rezort kultúry tiež podľa Čorbu plne podporí všetky kroky SNG vo vzťahu a k začleneniu Kunsthalle do jej štruktúr.
Ďalší dôvod na protivládny protest
“Od ministerstva kultúry by som očakával, že bude podporovať kultúru - vrátane kultúry verejnej diskusie. Diskusia o rozdeľovaní financií z dotačných mechanizmov v rámci rezortu sa má viesť na príslušných odborných fórach, nie homofóbnymi zaujatými pseudo-anketami na sociálnych sieťach,” uviedol predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
Šimečka dodal, že príspevok ministerstva kultúry, v ktorom majú ľudia hlasovať, či chcú venovať peniaze radšej na ochranu pamiatok, alebo na podporu menšinovej kultúry je len ďalšou pozvánkou na štvrtkové protesty po celom Slovensku.
Podpredsedníčka výboru pre kultúru a médiá za Progresívne Slovensko Zora Jaurová uviedla, že konanie ministerky si zaslúži vecnú a konštruktívnu diskusiu.
“Ten, kto chce riadiť tento rezort, musí mať schopnosť rozumieť kultúre v jej najširších súvislostiach, poznať jej rôzne podoby a aktérov, a do hĺbky vnímať jej rozmanitosť a mnohorakosť a ich prínos pre celú spoločnosť. Základným prvkom liberálnej demokracie je ochrana práv menšín a ich vyvažovanie voči väčšine,” tvrdí Jaurová.