V Bratislave, hneď pri Dunaji má stáť terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG). Fungovať má od roku 2027. Projektu štátnej spoločnosti Verejné prístavy dal zelenú minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS).
Terminál má v prvom rade umožniť rozvoj ekologickejšej vodnej dopravy, v menšej miere bude určený aj pre kamióny. Ministerstvo životného prostredia ráta aj s jeho možnou transformáciou na úložisko biometánu.
Projekt vznikol za úradovania bývalého ministra životného prostredia Jána Budaja (Demokrati) a realizovať sa mal minulý rok.
Proti plánovanej výstavbe sa v apríli 2023 postavili ekoaktivisti z organizácií Greenpeace Slovensko a Znepokojené matky.
V článku sa dočítate:
- ako sa k výstavbe LNG postavili v Írsku,
- kedy zažíval zemný plyn najväčší rozmach a aké trendy sú EÚ,
- čo hrozí v prípade úniku plynu,
- či možno projekt zabrzdiť.
Aktivisti z Greenpeaceu namietali, že výstavbou terminálu pôjde Slovensko proti cieľom Parížskej dohody. Využívanie fosílnych palív je podľa dohody v rozpore so záväzkom, aby sa Slovensko stalo do roku 2050 uhlíkovo neutrálnou krajinou.
„Z pohľadu stability dodávok plynu potrebujeme budovať infraštruktúru bez ohľadu na to, kto si o tom čo myslí. Jediné, čo ma zaujíma, je, aby boli technické riešenia bezpečné. Ja som si tieto sankcie, ktoré nás poškodili, nevymyslel,“ uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba pre agentúru TASR.