Kĺzačka v nedávno zrekonštruovanom parku na Račianskom mýte ústila rovno do mláky. Stalo sa tak na Prvý sviatok vianočný, keď sa v Bratislave roztopil sneh a opäť na Nový rok. Kĺzačka je totiž umiestnená v dažďovej záhrade.
Návštevníci parku sa pýtajú, aký malo zmysel nainštalovať hracie prvky do vodozádržného miesta. "Rozumiem účelu, ale v tomto prípade sa míňa so žiadaným efektom," myslí si Martina Luknárová, ktorá sa chodí do parku hrať s dieťaťom.
V článku sa dočítate:
- čo chýba návštevníkom parku ,
- či je možné vsakovanie vody regulovať,
- či sa bude dať na zamrznutých mlákach korčuľovať
Park je po rekonštrukcii sprístupnený zatiaľ len necelé dva týždne.
"Dažďová záhrada bola primárne projektovaná ako vodozádržné opatrenie a až sekundárna funkcia tejto časti parku je jej využitie na hru pre deti v letných mesiacoch," pripomína Jana Žiak z referátu komunikácie MČ Nové Mesto.
Vsiaknuť by mala do 24 hodín
Autor projektu Peter Pasečný hovorí, že nie je problémom, ak je časť záhrady zaplavená. "Ide o to, aby sa tu zrážky zadržali a mali čas vsiaknuť," vysvetľuje architekt.

Voda by mala v záhrade podľa Pasečného vsiaknuť do 24 hodín, dažďovej záhrade s kĺzačkou to však trvá dlhšie. Mláka, hoci menšia, ostala na mieste ešte 2. januára. Nakoľko už nesiahala až ku kĺzačke, šmýkali sa po nej deti.
"V dažďovej záhrade by nemalo byť viac vody než vidíme teraz," myslí si ďalší rodič Michal Zábranský, profesiou architekt. S novým parkom je spokojný. "Ak sa niekto obáva, že deti padnú do mláky, rovnaká situácia sa môže stať aj pri fontáne," zhodnotil.
Keby nevsiaknutá voda v dažďovej záhrade zmrzla, teoreticky by sa na nej dalo aj korčuľovať.
"Je to verejný priestor ako každý iný a ak by mláka zamrzla, dala by sa využiť aj takto," pripúšťa architekt. "Naším zámerom to ale nebolo - navyše by to neprežili rastliny na dne záhrady," upozorňuje a dodáva, že vlhkomilné rastliny sú tam vysadené zámerne.

Pasečný pripomína, že park bude naplno pripravený až na jar, keď sa zazelená a naplnia sa aj vodné hracie prvky. Teraz ešte plochy s vysiatou trávou lemované nízkym plotom pôsobia surovo.
Sledujú situáciu a mobiliár doplnia
Pri pomalom vsakovaní, je podľa Pasečného kedykoľvek možné zväčšiť štrkový trativod vody. "Záhradu bude nutné ešte odpozorovať," dodal.
Nové Mesto situáciu priebežne sleduje a v prípade potreby zasiahne. "Vzhľadom na to, že ide o nový prvok v parku, monitorujeme rýchlosť vsiakania a výsledky budeme v čase analyzovať," potvrdila Žiak.
V Bratislave sú aj ďalšie dažďové záhrady, jedna je napríklad pri bytovom komplexe Guthaus. Obstála aj pri mimoriadne silnom lejaku v polovici júna minulého roka. Voda tam vsiakla v priebehu niekoľkých hodín.
V parku na Račku je viacero vodozádržných prvkov. Sú tam celkovo tri dažďové záhrady a tri vsakovacie poldre. Cestičky sú dláždené svetlým priepustným betónom a inými vodopriepustnými materiálmi.

Rodičia si všimli že v parku je menej lavičiek ako pred rekonštrukciou, hlavne v okolí fontány. Dôvodom je podľa Pasečného rozpočet. "Nechceli sme kombinovať staré s novými," vysvetlil autor projektu.