V minulosti bývalo zvykom, že sa v zimných mesiacoch časť Hviezdoslavovho námestia premenila na klzisko. Ľadové plochy pod holým nebom bývali aj pri Riverparku či Eurovei.
Tento rok sa za korčuľovaním na ľade v exteriéri treba vybrať do Petržalky. V areáli dostihovej dráhy je klzisko, ktoré je otvorené pre verejnosť za symbolický poplatok.
Otvorené je aj medzi sviatkami. Okrem otváracích hodín si však treba dať pozor aj na to, že ľadová plocha sa pravidelne musí upravovať a v niektorých hodinách majú klzisko prenajaté športové kluby.
Korčule požičajú aj nabrúsia
Veľkú časť dostihovej dráhy v Petržalke zaberá svetelný park a za ním klzisko s malými vianočnými trhmi.
Na ľad môže ísť ktokoľvek po zaplatení vstupného. Nemusí si ani priniesť korčule, funguje tu požičovňa aj brúsenie korčúľ. Za hodinu korčuľovania zaplatí dospelý 5 eur, mládež od 10 do 17 rokov a dôchodcovia 2,50 eura a deti do 9 rokov 1,5 eura. Za požičanie korčúľ zaplatíte ďalších 5 eur. Ak na ľad idete bez korčúľ sprevádzať svoje dieťa, poplatok je 2,5 eura.
Korčuľuje sa vždy jednu hodinu a potom nasleduje polhodinová úprava ľadu. Treba si preto dopredu naplánovať, o koľkej sa na klzisko vyberiete. V rozpise, ktorý má dostihovisko zverejnené na svojej stránke, sú uvedené aj hodiny, keď má ľad rezervovaný športový klub alebo súkromná akcia.
Vedľa klziska sú stánky s občerstvením.
Petržalské klzisko bude mať otvorené aj medzi sviatkami. „Od 26. decembra máme otvorené od dvanástej do deviatej, cez víkend vrátane Silvestra od deviatej do deviatej. Na Nový rok je zatvorené,“ informuje vedúci oddelenia marketingu dostihovej dráhy Ján Vajtýni.
Po Novom roku bude klzisko opäť fungovať od dvanástej do deviatej a cez víkend, vrátame sviatku Troch kráľov, opäť od deviatej do deviatej. Otváracie hodiny na ďalšie obdobie budú aktualizovať na stránke či na sociálnych sieťach.
V prípade naozaj zlého počasia zatvoria skôr. „Keď prší, korčuľuje sa zle, pretože to kontinuálne mrzne. Stalo sa však, že niekto prišiel a korčuľoval sa aj tak,“ hovorí Vajtýni.
Najväčší záujem o korčuľovanie je cez víkend. „Klzisko je vtedy plné. Cez pracovné dni to doobeda býva slabé, ľudia prichádzajú najmä po práci,“ približuje Vajtýni.
Sviatočná atmosféra na dostihovisku
Susednú svetlenú výstavu s názvom Svetlá rozprávajú organizuje iná firma, ktorej dostihová dráha poskytla priestory. Návštevníkom ponúka viac ako 45 svetelných inštalácií, stovky tisíc LED svetelných diód a kilometre svetelných reťazí a dekorácií. Dominantou expozície je replika Bratislavského hradu, ale aj celý rad zvierat, kde nemôžu chýbať kone.
Prechádzka medzi svetelnými sochami s možnosťou spraviť si fotky je platená atrakcia, vstupné sa mení v závislosti od toho, či je pracovný deň, alebo piatok, v sobotu a nedeľu, 12 alebo 14 eur. Pre deti, študentov a dôchodcov je to 10 a 12 eur. V januári bude vstupné o niečo nižšie.
Svetelný park je otvorený až po zotmení.
Aj na štadiónoch
Korčuľovať vonku sa dá okrem Petržalky aj v átriu obchodného domu Nivy, kde je zriadené menšia plocha. Ľad na nej je však syntetický.
Mnohí obyvatelia by klzisko privítali aj na vianočných trhoch v centre, podľa BKIS je to vzhľadom na ceny energií a prevádzkové náklady, ako aj celkový rozpočet podujatia bez sponzora nerealizovateľné.
Vnútri sa dá korčuľovať na viacerých zimných štadiónoch. Verejné korčuľovanie sa od 18. novembra začalo na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v TIPOS aréne. Medzi sviatkami si možno ísť zakorčuľovať 27. a 28. decembra popoludní. Korčuľovanie je zadarmo a požičanie korčúľ stojí štyri eurá. Organizátor upozorňuje, že otváracie hodiny verejného korčuľovania sa môžu meniť.