Cykloveža pri obchodnom centre a autobusovej stanici Nivy funguje už dva roky. Za ten čas 11-metrovú presklenú konštrukciu okoloidúci vídavali viac-menej prázdnu. Aj počas sezóny v zariadení s kapacitou 118 bicyklov ich parkuje len niekoľko desiatok, v chladnom období ešte menej.
Prvé štyri hodiny sa za odloženie bicykla neplatí, za každú ďalšiu hodinu si obchodné centrum účtuje 1 euro. Podľa obchodného centra je veža určená hlavne na krátkodobé parkovanie a žiadne zmeny v jej prevádzke neplánujú.
Cykloveža na vlakovej stanici v Trnave je v opačnej situácii. V teplých mesiacoch jej kapacita nestačí záujmu a býva plná. Cena za parkovanie bicyklov v Trnave je totiž symbolická - 10 centov na deň. Od budúceho roka ju mesto zdvihne na 20 centov na deň.
Súkromná veža obchodného centra
Automatizovaná cykloveža na Nivách na Páričkovej ulici je projektom súkromného investora HB Reavis a stála takmer 500-tisíc eur.
„Cyklisti využívajú najmä možnosť parkovať prvé štyri hodiny zdarma,“ hovorí PR manažérka OC Nivy Beáta Móriová.

Tento rok vežu využilo takmer 10 500 cyklistov, čo je približne 30 bicyklov denne. „Najčastejšie je využívaná v mesiacoch máj až október, kedy sa počet zaparkovaných bicyklov pohybuje na úrovni viac ako 1 400 bicyklov mesačne,“ hovorí Móriová.
Slúži tak predovšetkým návštevníkom nákupného centra, cestujúci, ktorí využívajú autobusovú stanicu napríklad na cestovanie do práce či do školy, cyklovežu nevyužívajú.
„Aktuálne neplánujeme v prevádzke cykloveže žiadne zmeny,“ reagovala Móriová.
V tesnej blízkosti OC Nivy sa nachádza aj 63 cyklostojanov pre 126 bicyklov.
V Trnave nestačia kapacity
Cyklovežu v Trnave postavilo mesto a na projekt získalo príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške pol milióna eur.
Objekt využívajú cyklisti, ktorí pokračujú vlakom alebo autobusom do práce alebo do školy.
„Absolútna väčšina si bicykel odloží na celý deň, od rána do večera. Iba zhruba jedno percento tvoria ľudia, ktorí si ho uskladnia na pár hodín alebo naopak, až na viacero dní,“ opisuje hovorkyňa mesta Trnava Veronika Majtánová.

Uschovanie bicykla na 24 hodín tu stojí symbolických 10 centov. Priemerne službu využije 121 používateľov denne, v letných mesiacoch aj viac ako 140. Za rok ju teda využije cez 44-tisíc ľudí, čo je asi štvornásobok využitia tej bratislavskej.
V Trnave sa bežne stáva, že veža býva počas dňa plná. Obyvatelia môžu sledovať jej aktuálnu obsadenosť online na stránke prevádzkovateľa Biketower.
„Od 1. januára 2024 upravujeme cenník zo symbolických 10 centov za deň na používateľsky stále prívetivých 20 centov na deň. Okrem toho sa zmení čas maximálnej úschovy bicyklov v cykloveži z 30 dní na 15,“ upozorňuje hovorkyňa mesta Trnava.
Obe cykloveže postavila česká firma Systematica. Okrem Bratislavy a Trnavy veže vybudovala aj v 18 českých mestách vrátane Pardubíc či Břeclavi.
Nachádzajú sa hlavne v blízkosti vlakových staníc. Parkovanie v nich stojí od 5 do 10 českých korún za deň (0,20 až 0,40 eura). Zákazníci Českých dráh, ktorí používajú jednu zo služieb IN 25, IN 50, IN 100 alebo IN Business, majú prvých 24 hodín zadarmo.