Bratislavské mestské zastupiteľstvo na poslednom tohtoročnom zasadnutí hlasovalo o viacerých podstatných témach.
Najdôležitejšou bolo schválenie zvýšenia dane z nehnuteľnosti od budúceho roka o približne 30 percent, ktoré spolu so schváleným zvýšením poplatku za odvoz odpadu má pomôcť mestu aj mestským častiam vytvoriť vyrovnaný rozpočet.
Mestské zastupiteľstvo tiež schválilo nové prerozdeľovanie peňazí na škôlky, ktoré pomôže mestským častiam. Zároveň schválilo návrh vyrovnaného rozpočtu na budúci rok.
V článku sa dočítate:
- ako prebiehalo schvaľovanie zvýšenia dane,
- o koľko dostanú mestské časti viac na škôlky,
- čo vyčítajú poslanci budúcoročnému rozpočtu.
Zvýšenie dane z nehnuteľnosti
Návrh zvýšiť daň z nehnuteľnosti predstavil primátor Matúš Vallo a starostovia mestských častí pred mesiacom. Dnes ho poslanci mestského zastupiteľstva schválili v podobe pozmeňujúceho návrhu, ktorí predložili starostovia Čahojová, Chren, Jenčík, Kuruc, Lamoš, Polakovič, Uhler, Vagač a Vlček.
Schvaľovanie cez pozmeňujúci návrh bolo podľa vedenia magistrátu nutné, pretože zvýšenie dane v hlavnom meste je komplikovaný proces a mesto do termínu zasadnutia nestihlo vypracovať riadny a opripomienkovaný návrh. Všetky zmeny však boli verejnosti komunikované dopredu.
Zvýšenie dane má byť nevyhnutným krokom, aby si Bratislava dokázala zachovať základné štandardy údržby a služieb.
Daň z nehnuteľnosti porastie o približne 35 percent. Pre byty a rodinné domy sa sadzba dane v závislosti od lokality zvýši na 1,20 – 1,35 eura za štvorcový meter. Chaty a stavby na individuálnu rekreáciu budú zdanené sadzbou 3,40 – 5,25 eura za štvorcový meter. Samostatne stojace alebo hromadné garáže 2,25 – 3 eurá za štvorcový meter.
„Odkedy sa daň naposledy upravovala pred troma rokmi, ceny bytov výrazne stúpli a zvýšili sa ceny za všetky služby. V tomto kontexte vlastne ani nejde o zvýšenie dane,“ dodal starosta Ružinova Martin Chren s tým, že nárast odráža aj kumulovanú infláciu.

Zvýšenie dane by malo magistrátu priniesť 19 miliónov ročne a rovnakú sumu aj mestským častiam.
Primátor Matúš Vallo upozornil na to, že zvyšovanie sa výrazne nedotkne seniorov nad 65 rokov a držiteľov preukazu ZŤP. Ich úľava na dani vo výške 60 percent sa zvýši na 70 percent, výsledná suma dane tak zostane takmer rovnaká.
Mesto tiež zavádza úľavu 50 percent pre stavby určené na šport, ktoré majú často veľkú rozlohu, ale poskytujú obyvateľom dôležitú infraštruktúru.
Starosta Petržalky Ján Hrčka, ktorý sa zdržal hlasovania, sa vyjadril, že principiálne nie je proti zvýšeniu dane, nesúhlasí však s tým, ako sa dane využívajú.
Staromestský poslanec Martin Winkler, ktorý hlasoval proti návrhu, tvrdí, že privysoká je najmä daň za garáže a daň, ktorú platia za nehnuteľnosti podnikatelia. Tá môže byť v niektorých zónach až 13,15 eura za meter štvorcový.
Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová upozornila na to, že mnohé mestské časti nie sú bez zvýšenia dane schopné si splniť svoju povinnosť vytvoriť vyrovnaný rozpočet. Zvýšenie dane je podľa nej pre všetkých nepríjemné, ale nevyhnutné. „Je smutné, keď si na tom niekto robí politiku,“ dodala Čohajová.
Nová sadzba dane za nehnuteľnosť bude platiť od januára 2024.
Poslanci zároveň schválili zvýšenie poplatku za odvoz komunálneho odpadu, ktorý nebol menený deväť rokov. V priemere má ísť o zvýšenie o 30 percent. Samospráva aj v tomto prípade hovorí o modeli úľavy. V prípade záujmu bude možné prejsť na štvortýždňový interval odvozu odpadu.
Viac peňazí na škôlky
Zastupiteľstvo schválilo aj nový spôsob prerozdelenia peňazí mestským častiam v rámci dodatku k Štatútu hlavného mesta Slovenskej republiky.
Zvyšuje sa percento z podielových daní, ktoré prináležia mestským častiam na financovanie škôl a školských zariadení v ich zriaďovateľskej pôsobnosti, teda primárne materské školy.
Na škôlky mestské časti dostávajú menej peňazí, ako sú reálne náklady, znamenajú pre nich preto straty. Nové prerozdelenie im prinesie viac peňazí, stále však nepokryje všetky náklady.
„Návrh je výsledok kompromisu, mesto stále nebude dávať plnú sumu, ale bude dávať výrazne viac ako doteraz,“ skonštatoval starosta Ružinova Martin Chren.

Po novom by mestským častiam na úkor mesta malo dokopy ísť o 2 362 000 eur viac ako doteraz.
S návrhom nebol spokojný primátor Petržalky Ján Hrčka, ktorý túto tému dlhodobo otváral.
Spolu s prerozdelením peňazí na škôlky zastupiteľstvo schválilo aj prerozdelenie výnosov z krátkodobého parkovného cez PAAS. Zvyšuje sa podiel pre hlavné mesto z 85 percent na 90 percent na základe toho, že hlavné mesto znáša takmer všetky náklady spojené s prevádzkou parkovacieho systému. Finančný dosah tejto zmeny sa odhaduje pre rok 2024 na 147 000 eur v prospech hlavného mesta.
Schvaľovanie rozpočtu
Poslanci dnes schválili aj návrh rozpočtu na budúci rok. Bratislava bude v budúcom roku hospodáriť s 601,85 milióna eur. Rozpočet je vyrovnaný a jeho prioritou jej zachovať doterajší štandard služieb a pokračovať v začatých projektoch oblasti dopravy a verejnej infraštruktúry.
V roku 2024 dôjde k splatnosti úveru poskytnutého jednou z bánk vo výške 70 miliónov eur. Tento úver má byť refinancovaný prostredníctvom iného úveru.
To sa nepáči viacerým poslancom. Starosta Hrčka upozornil na to, že úroková sadzba sa v poslednom období zmenila a z rozpočtu bude musieť ísť niekoľko miliónov len na úroky.

Kým viacerí poslanci vyzývali na drakonické šetrenie, starosta Lamača Igor Polakovič pripomenul, že takéto konanie by to viedlo k zvýšeniu investičného dlhu.
Na mestskom zastupiteľstve tiež odznela správa o pomenovaní planétky 400881 po zosnulom dlhoročnom komunálnom politikovi a štátnom tajomníkovi Vladimírovi Dolinayovi. Ten zomrel pri tragickej dopravnej nehode v roku 2020.
Dolinay sa usiloval o vznik planetária, ktoré sa v Bratislave stále nenachádza. Primátor pripomenul, že mesto podpísalo memorandum so združeniami Slovenské planetáriá a Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity, ktoré je potvrdením záujmu planetárium v Bratislave vybudovať.
Bratislavské mestské zastupiteľstvo v júni rozhodlo, že plánované planetárium a mediatéka nebudú na nábreží Dunaja.