BRATISLAVA. Socha s nápisom „Bratislava, mesto mieru“, bola jedným zo symbolov mesta. Šestnásť metrov vysoké dielo Vladimíra Môťovského s názvom Kontakty mieru pri diaľnici D1 takmer 30 rokov vítalo vodičov prichádzajúcich do hlavného mesta.
Išlo o jedno z troch diel, ktoré boli v 70. a 80.rokoch osadené k diaľničným vstupom do mesta. Ďalšími sú Holubica mieru v Petržalke a Tri Svätoplukove prúty na diaľnici D2 pri Stupave.
„Ideovo išlo o predstavenie Bratislavy ako mesta mieru, čo súviselo s jednou z doktrín komunistickej ideológie v časoch studenej vojny,“ vysvetľuje šéf Mestského ústavu ochrany pamiatok Ivo Štassel.
V roku 2009 dala Národná diaľničná spoločnosť (NDS) dielo odstrániť pretože bránilo rozširovaniu diaľnice D1. Podľa vtedajšieho stanoviska NDS malo byť uskladnené len dočasne, kým ho osadia na nové miesto, uvažovalo sa o križovatke Vajnory.
To sa doteraz nestalo.
„Národná diaľničná spoločnosť spomínané dielo uchováva vo svojich priestoroch,“ potvrdila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková s tým, že v súvislosti s jeho využitím diaľničná spoločnosť spolupracuje so Slovenským centrom dizajnu v rámci dohody o spolupráci, ktorú uzatvorili minulý rok.
Predchádzala jej kauza s detským ihriskom na odpočívadle Triblavina, keď NDS hodnotné dizajnérske a umelecké diela oceňovaných autorov dala bez konzultácie s odborníkmi zlikvidovať.

„Od Triblaviny vnímame zmenu. Naše centrum s NDS v súčasnosti spolupracuje a máme dobré vzťahy,“ hovorí riaditeľ Slovenského centra dizajnu (SCD) Maroš Schmidt.
V článku sa dočítate aj:
- čo podnietilo NDS zmeniť prístup,
- v akom stave je dielo a kde je uskladnené,
- kam ho má v pláne NDS osadiť.
Obe inštitúcie sa len nedávno dohodli na vypracovaní posudku o umeleckej a estetickej hodnote diela Kontakty mieru s dôrazom na jeho zachovanie.
„Môťovského dielo si určite zaslúži ochranu a záchranu pre ďalšie generácie a dovolím si tvrdiť, že dopĺňa mozaiku kvalitného slovenského sochárstva,“ skonštatoval Schmidt.
NDS nevie, kam s ním
Či sa dielo podarí zachrániť a či sa vráti do verejného priestoru nie je jasné.
Kontakty mieru
- socha bola osadená v roku 1972,
- patrila k najznámejším dielam na diaľnici D1,
- štylizované holubice na vrchole boli pôvodne nasmerované smerom na západ, čo sa sa vtedajšiemu režimu nepáčilo a presmerovali ich na východ.
Hoci ešte v máji 2009 Novému Času hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík naznačoval, že dielo umiestnia na križovatku Vajnory, dnes NDS budúce umiestnenie nešpecifikuje.
„Keď sa povie, kam sa má umiestniť, tam sa umiestni. Zariadime sa podľa zámerov SCD,“ uviedla hovorkyňa NDS.
Posudok od SCD je podľa Schmidta však len jedným z mnohých úkonov na ceste k osadeniu a záchrane diela.
„No už len to, že tú sochu ešte stále vlastnia, je perfektné. Horšie by bolo, keby ju nenávratne zničili alebo odstránili,“ hovorí riaditeľ Slovenského centra dizajnu. Verí tomu, že NDS dá dielo opraviť a že ho znova osadí.
Socha zatiaľ hrdzavie a čaká na záchranu
Rozpílené časti diela ležia v oplotenom areáli Správy a údržby diaľnic vo Vajnoroch hneď vedľa čerpacej stanice a diaľnice D1. Monument je viditeľný aj na Google mapách.
Žgravčáková podmienky uskladnenia diela ani jeho súčasný stav bližšie nešpecifikovala.