Až budete mať na svojich potulkách Szigetközom plné zuby bicykla, môžete ho na chvíľu vymeniť, napríklad za koňa.Najlepší horskí cyklisti z bratislavských klubov sa chystajú na víkendové majstrovstvá Slovenska v zjazde, ktoré sa uskutočnia v stredisku Jasná. V konkurencii pretekárov z Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska sa predstavia napríklad zástupcovia z tímu Kaktus Bike - Marek Jurčík a Matej Vitko. Z tímu Filip Polc Racing by mali figurovať na najvyšších priečkach vo svojich kategóriách napríklad Tomáš Pagáč či Rastislav Pirman. Filip Polc bude mať okrem pretekárskych aj iné povinnosti, keďže hlavným organizátorom je práve jeho tím. ,,Myslím si, že si prídu na svoje nielen cyklisti, ale aj diváci. Pripravili sme pre nich viacero atrakcií a aj oni si môžu zašportovať. Pripravené budú trampolíny, môžu si skúsiť paragliding, jazdu na bicykli po okruhu drevených prekážok a ďalšie. Pre mňa bude asi dosť náročné skĺbiť organizáciu s jazdami, ale dúfam, že všetko dobre dopadne." Pretekári si zmerajú sily v šiestich disciplínach: muži, ženy, juniori, hoby (2 kategórie) a masters (veteráni). Finálové jazdy sa uskutočnia v nedeľu popoludní. Pre najlepších sú pripravené aj zaujímavé vecné ceny i finančné ohodnotenie. Celková dotácia je približne 100 000 Sk. (bg)FOTO - ARCHÍV MAGYAR TURIZMUS RT |
Turistickú oblasť Maďarska, rozprestierajúcu sa pri hraniciach so Slovenskom, nájdu turisti pod názvom Szigetköz. Charakter územia je podobný ako u nás. Hlavný tok Dunaja obklopuje jeho ramenná sústava a lužné lesy. Územie je súčasťou chránenej krajinnej oblasti, takže tu treba rešpektovať pravidlá pre chránené územia.
Ako sa dostať na Szigetköz?
Na územie Szigetközu sa cykloturisti z Bratislavy dostanú cez hraničný priechod Rajka. Do Rajky sa dá dostať po starej ceste cez Rusovce, je tam menšia premávka, alebo po Dunajskej cyklotrase, ktorá ešte za Rajkou pokračuje až do rakúskeho Nickelsdorfu.
Rajka sa dá považovať aj za východzí bod putovania po tejto oblasti. Turisti tu majú viacero možností na aktívny oddych.
Môžu sa napríklad vydať na dvoch kolesách až po Györ. Je to približne 80 km, teda jednodňová túra pre zdatnejších cykloturistov, s návratom sa dá naplánovať aj na dva dni. Ubytovanie sa dá nájsť buď priamo v Györi, alebo v menších dedinách v jeho okolí. Ceny ubytovania za jednu noc sa pohybujú okolo 15 eur za noc, ale niekde môžete prespať už za sedem eur. Záleží na tom, akú kvalitu si vyberiete.
Späť do Bratislavy sa dá ísť po rovnakej ceste, ďalšou možnosťou je z Györu sa vydať na hraničný priechod Medveďov a po Dunajskej cykloceste sa vrátiť späť.
Aj vodáci si prídu na svoje
Oblasť Szigetközu mimoriadne praje vodákom. Hneď vedľa hlavného toku Dunaja sa nachádza jeho ramenná sústava s rovnakými lužnými lesmi okolo ako na našom území. Za ramenami smerom na juh je rozsiahlejšia otvorená krajina, turisticky najzaujímavejšiu časť Szigetközu ohraničuje Mošonský Dunaj (Mosoni Duna).
Celá oblasť sa začala cieľavedomejšie budovať zhruba pred ôsmimi rokmi, služby a možnosti sa stále zlepšujú. Najprv sa rátalo hlavne s rakúskymi turistami, no časom prichádzalo veľa domácich z iných oblastí a stále viac pribúdajú aj slovenskí návštevníci. Turistom je k dispozícii široká škála služieb. Od vyhradených a lacných miest pre stanovanie cez kvalitnejšie kempingy až po päťhviezdičkový golfový hotel v meste Dunakiliti. Samozrejmosťou je dostatok stravovacích služieb. V každej z dedín či miest sú kvalitné reštaurácie, kde si môžete pochutnať na tradičnej maďarskej kuchyni. Ceny sú o 10 až 20 percent vyššie ako u nás, ale vychýrené maďarské špeciality sa oplatí ochutnať.
Pre vodných turistov je východzím bodom obec Dunakiliti neďaleko Rajky. Dá sa splavovať buď ramenná sústava Dunaja, alebo aj Mošonský Dunaj, ktorý sa cez Mosonmagyaróvar kľukatí po celom území Szigetközu až po Györ.
"Pri Dunakiliti je najväčší vodácky kemping a okolo viacero malých. Tu sa dajú aj požičiavať člny, špecialitou je, že si ich môžete vyzdvihnúť na jednom mieste a o pár dní ich vrátiť na inom. Okolo Mošonského Dunaja sú v každej dedinke dokonca aj súkromné kempingy, domáci sa snažia o turistov bojovať, predháňajú sa v poskytovaných službách," vysvetľuje Lajos Tuba, riaditeľ centra pre regionálny rozvoj.
Príde vhod
Hlavné turistické centrum pre túto oblasť je v Mosonmagyaróvári, kde dostanete všetky potrebné informácie.
Na adrese www.hungarytourism.sk nájde turista, ktorý sa chystá do tejto, ale aj inej maďarskej oblasti mnoho cenných informácií, ktoré sú prehľadne spracované. Možnosti ubytovania, stravovania, nápady na výlety, informácie o hradoch a zámkoch, chránených územiach, zaujímavostiach či histórii.
Leto neprináša len teplé dni a tak občas príde vhod možnosť okúpať sa v niektorom z termálnych kúpalísk. Nájdete ich napríklad v Mosonmagyaróvári, v Györi je akvapark a na centrum vodnej zábavy prebudovali aj kúpalisko v Lipóte.