FOTO SME - PAVOL MAJER |
v pod šírym nebom, ktoré vyvolávajú verejné pohoršenie. Organizácie pracujúce s bezdomovcami sú proti. Na Slovensku je podľa nich alarmujúco nízky počet nocľahární a počet bezdomovcov stále pribúda.
"Uvedomujeme si, že u prevažnej väčšiny priestupcov by bola pokuta veľmi ťažko vymáhateľná vzhľadom na ich životnú situáciu. Náš návrh preto ráta so zavedením alternatívnej sankcie, verejnoprospešných prác aj v priestupkovom zákone. Počet hodín prác pre obec sa vypočíta ako podiel uloženej pokuty a hodinovej sadzby minimálnej mzdy," vysvetľuje Alena Koišová z tlačového odboru ministerstva vnútra.
V Bratislave bolo podľa odhadov magistrátu spred poldruha roka asi 600 bezdomovcov, podľa mestských policajtov sa ich počet v meste odvtedy zdvojnásobil. V meste funguje mestská nocľaháreň Mea Culpa vo Vrakuni a útulok samosprávneho kraja v Lamači, spolu poskytujú niekoľko desiatok miest. Bezdomovci tu môžu prespať len v zime, v lete sa tieto zariadenia pre rozpočet zatvárajú. Ľudia bez strechy nad hlavou môžu prespať len u sestier rádu Matky Terézie v Petržalke, u kňaza Antona Srholca v Podunajských Biskupiciach a v niekoľkých podobných zariadeniach, ubytovacie kapacity postačujú len pre zlomok všetkých bezdomovcov.
"Novela je v logickom rozpore s realitou a nerieši príčinu. Novela tiež kriminalizuje bezdomovectvo. Je to vážny sociálny problém, nie priestupok. Pripomienkovaním chceme dosiahnuť, aby sa nový dodatok do novely nedostal," hovorí štatutárna zástupkyňa združenia Proti prúdu Sandra Tordová.
Mimovládky majú čas protestovať do piatku, keď sa končí pripomienkové konanie k novele. "Ministerstvo vnútra posúdi všetky pripomienky," povedala Koišová. Novela by medzi priestupcov zaradila okrem ľudí bez domova aj ľudí, ktorí stanujú v lese alebo prespávajú na poli, kam majú prístup minimálne dvaja ľudia. (mk)