BRATISLAVA. Diaľnica D1 je po úniku tekutého digestátu z bioplynovej stanice opäť prejazdná. K úniku došlo pri diaľnici v úseku medzi Sencom a Blatným v časti Červený majer. Bratislavská krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti.
Polícia prijala informáciu o úniku digestátu krátko pred 15.30, uniknutú látku sprevádzal nepríjemný zápach.
Šírila sa aj informácia, že došlo k úniku prudko jedovatej chemickej látky, čo sa nakoniec nepotvrdilo.
Uniknutá látka by nemala byť nebezpečná a podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Štefana Kočiho nebol nikto zranený.
"Digestát unikol z poškodeného ventilu nepoužívanej bioplynovej stanice v dôsledku čoho polícia uzavrela úsek diaľnice D1 v blízkosti miesta udalosti," informuje Koči.
Ako priblížila Bianka Královičová z oddelenia komunikačného a vnútorných záležitostí Prezídia HaZZ, bioplynová stanica, v dôsledku ktorej došlo k úniku látky, nie je v prevádzke už niekoľko rokov.
Po príchode hasičov sa zistilo, že na nádrži chýba ventil, cez ktorý unikala neznáma látka. "Zasahujúci príslušníci aktuálne pracujú na odstránení približne 500 kubických metrov uniknutej látky," uviedla.
Na mieste zasahovalo 17 príslušníkov HaZZ z Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy, z Okresného riaditeľstva HaZZ v Pezinku a Záchrannej brigády HaZZ v Malackách so siedmimi kusmi hasičskej techniky.
Spomínaná látka vzniká z biomasy v bioplynových nádržiach, ktorej rozkladom sa uvoľňuje bioplyn. Tekutý zvyšok, ktorý zostane, sa nazýva digestát, a používa sa ako náhrada umelých hnojív.
Pred dvoma rokmi táto látka unikla unikla aj z bioplynovej nádrže v obci Budča (okres Zvolen). Digestát sa vlial do Hronu, kde spôsobil ekologickú katastrofu, v dôsledku ktorej došlo k masovému úhynu rýb. O udalosti vtedy informoval TASR.