„Nezohrávalo žiadnu rolu, či je niekto Čech, Slovák, Nemec, Maďar, Žid, katolík, evanjelik, pravoslávny alebo ateista. Spájala ich chuť skúšať nové veci, pomáhať, vzdelávať sa a duchovne sa obohatiť,“ týmito slovami otvára historik Lukáš Krajčír zo Slovenskej akadémie vied konferenciu o združení YMCA v Bratislave.
YMCA, teda Kresťanské združenie mladých ľudí (z anglického Young Men's Christian Association), prišlo do Československa po prvej svetovej vojne a venovalo sa hlavne charitatívnej a vzdelávacej činnosti.
Pred sto rokmi otvorilo v Bratislave svoju prvú budovu, v ktorej bol podľa vzoru amerických centier veľkorysý priestor na šport, vzdelávanie aj krátkodobé ubytovanie a ktorá bola otvorená každému.
„Ľudia sa socializovali, nadväzovali nové kontakty a priateľstvá. Združenie prispievalo k otvorenejšej, demokratickejšej a tolerantnejšej spoločnosti,“ pokračuje Krajčír, ktorého ako historika zaujímajú práve počiatky liberalizmu na Slovensku.
Tieto myšlienky neboli vlastné nasledujúcim režimom. Združenie bolo tŕňom v oku ľudákov aj komunistov, čo viedlo k jeho premenovaniu a neskoršiemu rozpusteniu.
Budova na Karpatskej sa združeniu vrátila až po dlhých rokoch a súdnych procesoch. Dnes v nej sídli kultúrne centrum, divadlo, hudobný klub, funkčné sú aj jej obytné časti.
Stav budovy je zlý, organizácia prisľúbila, že sa ju bude snažiť postupne rekonštruovať.
Vedecká konferencia o fenoméne YMCA, ktorú organizoval Historický ústav SAV v spolupráci s Katedrou architektúry STU a združením YMCA na Slovensku, sa konala priamo v budove na Karpatskej v A4 - priestore súčasnej kultúry.
V článku sa dočítate:
- ako vznikla prvá budova YMCA na Slovensku,
- čo ovplyvnilo jej architektúru,
- ako vyzerala činnosť združenia,
- prečo YMCA prekážala ľudákom aj komunistom,
- ako prebiehal súdny spor o budovu po revolúcii.
Z frontu až k vlastnej budove
Česi a Slováci sa so združením YMCA prvýkrát stretli počas prvej svetovej vojny, keď na fronte YMCA legionárom poskytovala jedlo a ošatenie. Do širšieho povedomia sa u nás dostala až po vzniku Československej republiky.