Začiatkom novembra vzniklo v Bratislave prvé komunitné centrum pre HIV/AIDS ľudí na Slovensku. Sídli na Pražskej ulici a je otvorené prakticky pre každého.
„Je to iné ako keď sa stretnú napríklad cukrovkári alebo ľudia s rakovinou. U nás môžu byť ľudia uvoľnení a sami sebou, necítia stigmu. Nikto tu nevie, či je človek vedľa neho pozitívny alebo nie, kým mu to sám nepovie. Práve v tomto je rozdiel v porovnaní s inými diagnózami – človek si premyslí, čo komu povie, zo strachu, aby sa táto informácia nešírila ďalej a nenarušila jeho osobný alebo pracovný život,“ hovorí Ján Koller, riaditeľ občianskeho združenia HIV/AIDS Slovensko, ktoré stojí za vznikom centra.
Okrem komunitných akcií prebieha v centre aj individuálne poradenstvo.
Bratislava sa tak zaradila medzi ostatné európske mestá, v ktorých takéto priestory fungujú už desiatky rokov.
„Bratislave držíme palce a sme radi, že aj slovenskí HIV pozitívni ľudia majú miesto, kde sa môžu stretávať a diskutovať o veciach, ktoré potrebujú,“ hovorí Jiří Pavlát, riaditeľ Domu svetla Českej spoločnosti AIDS pomoc, ktorá založila Dom svetla aj v Bratislave.
V článku sa dočítate aj:
- Ako je zaistená bezpečnosť pre návštevníkov centra.
- S akými príbehmi sa zverili Milan a Jaro, muži s vírusom HIV.
- Čo je to PrEP, koho chráni pred vírusom a aké poisťovne ho preplácajú.
Ročne sa nakazia desiatky ľudí
Počet ľudí nakazených vírusom HIV na Slovensku každoročne pribúda, vyplýva z údajov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva z roku 2022. Úrad za posledné tri roky zaznamenal dokonca historický najvyšší výskyt nových prípadov v jednom kalendárnom roku - priemerne šlo približne o 90 ľudí ročne.
Najviac infikovaných ľudí je v Bratislavskom kraji. V roku 2022 úrad zaznamenal 191 nových prípadov a celkový počet ľudí nakazených vírusom HIV je 1585.
Vírus HIV
- Napáda imunitný systém človeka a postupne znižuje počet jeho bielych krviniek, čím sa narúša jeho odolnosť voči rôznym ochoreniam.
- Priebeh infekcie sa v začiatkoch nemusí výraznejšie prejavovať hostiteľ tak nemusí vedieť, že je infikovaný, a môže nevedomky roznášať vírus ďalej.
- Až po niekoľkých rokoch sa infekcia HIV dostane do štádia AIDS, teda syndrómu imunitnej nedostatočnosti.
Krátko po otvorení centra začali Kollerovi chodiť vyhrážky a zažil aj verbálne útoky. "Spolieham sa na ľudskosť v ľuďoch a že sa tu budeme k sebe správať slušne,“ hovorí Koller s tým, že človek nemôže ustúpiť po jednej vyhrážke.
Pred založením centra mal niekoľko rokov tematický instagramový účet, kde od roku 2019 šíril informácie o HIV/AIDS.
Návštevníci centra sú však bezpečí, voľne sa dá dostať maximálne do dvora budovy, dvere centra sú zvonka zamknuté a zvonka sú kamery. Prítomná je aj bezpečnostná služba.
Pred vznikom centra sa HIV pozitívni ľudia v meste stretávali prevažne neformálne a v tajnosti.
Vírus si medzi ľuďmi na Slovensku nesie stigmu z 80. rokov, keď v USA prepukla epidémia choroby. Mnohí ľudia verili, že sa vírus môže prenášať slinami alebo dotykom - a na Slovensku je tento mýtus dodnes zakorenený.
Menšina v menšine
O tom, že sú HIV pozitívni, sa Jaro a Milan rozprávajú len s najbližšími. Ich mená máme v redakcii, zverejniť si ich neželajú.
„Od 80. rokov sme sa mentálne ďaleko neposunuli. Sme dehonestovaní hneď trojnásobne. Prvý raz ako queer ľudia, druhý raz ako pliagy, ktoré nie sú rovnocenné so zvyškom spoluobčanov, a nakoniec tretí raz ako ľudia s HIV," hovorí Jaro.