V 30. rokoch minulého storočia Československo na svojich hraniciach vybudovalo na obranu pred Hitlerom sieť bunkrov. Po Mníchovskej dohode sa budovanie obranného systému zastavilo a bunkre boli opustené bez boja.
Zo stoviek obranných objektov sa zachovalo niekoľko desiatok. Jediný ucelený úsek je dnes v Petržalke, bunkre kopírovali vtedajšiu štátnu hranicu. Začínajú na severe pri Dunaji oproti Karlovoveskej zátoke, pokračujú smerom na hraničný prechod Berg, obchádzajú sídlisko Kopčany, stáčajú sa východne k sídlisku Lúky a popri Chorvátskom ramene opäť končia pri Dunaji.
Dnes bunkre na hraniciach s Rakúskom patria medzi turisticky najnavštevovanejšie miesta Petržalky a v tesnej blízkosti najväčšieho z nich, bunkra B-S-8 Hřbitov, vyrastá nové sídlisko.
Developer sľubuje, že bude historickým pamiatkam dobrým susedom a podieľa sa na revitalizácii areálu a susedného lesíka.
Nová štvrť zároveň prinesie lepšiu dopravnú dostupnosť. Do Nesta už dnes premáva linka 80, ktorá má konečnú na novovzniknutej zastávke. Cesta do centra mesta trvá 12 minút. Novú infraštruktúru využívajú aj návštevníci pamiatok.
B-S-8 Hřbitov
Petržalku od roku 1938 okupovali jednotky Wehrmachtu a odtrhli ju od zvyšku Bratislavy. Keď sa Hitler pri návšteve Viedne rozhodol pozrieť si petržalské opevnenie, navštívil aj pechotný zrub B-S-8 Hřbitov, najväčší a najsilnejšie vyzbrojený ťažký objekt v Bratislave.