BRATISLAVA. Počas rekonštrukcie kaštieľa v bratislavskom Čunove odkryli vzácne nástenné maľby.
Ako informuje hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, nástenné maľby sa nachádzajú v troch východných miestnostiach juhozápadného traktu a sú datované do 19. storočia.
Poľnohospodársky motív
Samosprávny kraj finišuje výstavbu environmentálneho a vzdelávacieho centra, ktoré vznikne v kaštieli. Nakoľko bol celý objekt schátraný, musel prejsť komplexnou rekonštrukciou.
V rámci reštaurátorských prác na maľbách ich celoplošne odkryli vo všetkých troch miestnostiach a zakonzervovali.
„Maľby boli výrazne poškodené neskoršími zásahmi, nakoľko boli v priebehu 20. storočia prekryté ďalšou vrstvou omietky s náterovými vrstvami," priblížila Forman s tým, že napriek tomu je jasne čitateľný prevládajúci krajinársko-poľnohospodársky motív s vyobrazením girlánd obilia, lúčnych a poľných kvetov, ovocných stromov, hláv zvierat a podobne.
Odhalené maľby bude potrebné podrobiť ďalšiemu umelecko-historickému prieskumu.
„V súbehu s komplexnou obnovou kaštieľa prebehlo aj reštaurovanie hodnotných prvkov a častí kaštieľa - reštaurovanie kamenných prvkov a obnova časti predstavaného portika kaštieľa," poznamenala hovorkyňa.
Kompletná obnova kaštieľa aj okolia
Komplexná rekonštrukcia kaštieľa v Čunove pozostáva z troch častí – obnovy čunovského kaštieľa, obnovy sýpky a revitalizácie priľahlej záhrady.
Na budove kaštieľa kompletne vymenili strešnú krytinu vrátane opravy podstrešnej rímsy.
Tomu predchádzala výmena pôvodného krovu za oceľovú konštrukciu, doplnenú drevenými prvkami. Strechu tepelne zaizolovali a osadili do nej nové okná.
Pôvodné komíny zrekonštruovali, rovnako aj podkrovie, kde namontovali sadrokartónové priečky, podlahu, rozvody elektroinštalácie, vody a kúrenia. Vytvoria tu administratívnu a ubytovaciu časť.
Vyčistili tiež pivničné priestory, kde vytvoria miesto pre tvorivé dielne. Okrem strechy osadili nové okná aj na prízemí a v pivnici. V záverečnej etape vykonali reštaurátorské práce, fasády a omietky. V rámci revitalizácie záhrady budujú oplotenie areálu, vstupné brány, parkoviská a spevnené plochy.
„Súčasťou projektu je aj výsadba zelene, krovín a stromov, vybudovanie jazierka či drobnej architektúry ako altánok či informačné panely," doplnila Forman.
Zo zdrojov EÚ
Projekty „Ecoregion SKAT“ a „Ecoregion SKHU“ sú podporené prostredníctvom Programov spolupráce Interreg V-A SK-AT (www.sk-at.eu) a Interreg V-A SK-HU (www.skhu.eu).
Financovanie je zabezpečené prevažne z prostriedkov Európskej únie – 85 percent pochádza z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, 10 percent zo štátneho rozpočtu SR a 5 % tvorí spolufinancovanie BSK.