Ešte pred troma rokmi by okoloidúci na mieste narazil len na les a storočný brečtan. Do rekonštrukcie gotického hradu Biely Kameň na zalesnenom návrší pri Svätom Jure sa pustila občianska iniciatíva a na jeho záchráne sa podieľajú miestni, firmy, skauti aj odborníci. Po tristo rokoch sú vôbec prvými, kto na hrade robí stavebné práce.
Patrí k nim aj architekt-historik Martin Bóna, ktorý tu vedie svoj výskum. „Situácia s hradmi je zložitá, keďže väčšina z nich nie je majetkovo vyrovnaných a sú vedené ako neexistujúce objekty na zastavanej ploche. Vo väčšine prípadov stoja na pozemkoch štátnych Lesov SR, ktoré obnovu historických objektov nezastrešujú. K ich obnove by výrazne prispelo, ak by sa majetkovo vysporiadali a vystupovali ako reálna stavba a tiež, ak by prešli do vlastníctva samospráv alebo priľahlých obcí.“
Hrad sa nachádza len pár minút vlakom od Bratislavy a zo Svätého Jura je to k nemu po žltej turistickej značke približne polhodina cesty. Prehliadnuť sa dnes už nedá. O hradné múry sa opiera lešenie, v okolí sú stopy po vápne a stavebný materiál zakrytý celtami.
Zrúcanina neďaleko centra mestečka je pre Svätojurčanov dôležitým miestom - nie každé mesto má zrúcaninu hneď vedľa svojho centra. Pre domácich je obľúbeným cieľom víkendových túr a piknikov.
V článku sa dočítate aj:
- do akej miery legislatíva komplikuje obnovu zrúcanín,
- prečo sú historické fotky hradu dôležité na jeho záchranu,
- či by sa Winczerová pustila do projektu znova, ak by vedela, čo všetko ju čaká,
- prečo mestské zastupiteľstvo zastavilo projekt výstavby hotela na hrade a ako sa zo štátnych pozemkov stali súkromné.
Pekné spomienky má naň aj Richard Gejguš, ktorého tam ako malého brávali rodičia. „Zvykli sme tu opekať a stanovať – tu to ale začínalo aj končilo. Viacerí Svätojurčania ho vnímali skôr ako zarastené ruiny, ktoré ste mohli bez povšimnutia obísť," hovorí Gejduš, ktorý v súčasnosti koordinuje prácu dobrovoľníkov. „Chceme, aby bolo Biely Kameň vidno napríklad aj zo Slovenského Grobu, tak ako to bolo kedysi.“
Teraz sa už hrad oslobodený od brečtanu a náletových drevín nedá prehliadnuť. Viaceré obvodové múry sú domurované aj spolu s náznakovým múrom hradnej veže na kopci. Za obnovou stojí občianske združenie Castrum Sancti Georgii, ktoré založila SvätojurčankaMonika Winczerová. Národnú kultúrnu pamiatku rekonštruuje už tretí rok.