Garáže sa skrývajú v tme na okraji mesta a od najbližšej autobusovej zastávky Prístav alebo Plynárenská je to k nim približne ešte 15 minút chôdze. Miesto sa nachádza v garážovej zóne na Prístavnej ulici.
Okrem pumpy a bilbordov sa v okolí nenachádza nič. Teda až na hudbu zo skúšobní v garážach a koncertov, ktoré sa tu konajú.
V tejto zanedbanej lokalite pod Prístavným mostom sa v polovici 90. rokov podarilo zakoreniť alternatívnej undergroundovej komunite, ktorá tu funguje dodnes. Spája ju hudba. Nevýhody odlúčeného priestoru preklenuli pomocou organizácie v štýle DIY, teda "urob si sám". Ide o najdlhšie fungujúci projekt tohto typu v Bratislave.
Od prvého koncertu sa ich tu odohralo už približne 800 a časom sa z možnosti hrať na tomto mieste stala vec prestíže. „Ale inak na nich nie je nič zaujímavé," hovorí o garážach Michal Kralovič, ktorý mal na mieste skúšobňu a organizoval tu koncerty.
"Stále platí, že je to hnilé, tmavé miesto za cestou, ktoré obklopuje kopa odpadkov. Aj tak sem všetky tie kapely chodili rady, každému bolo jasné, že tu dostane to, čo mu bolo sľúbené, teda miesto na koncert, jedlo a peniaze na benzín, ktoré sa vyzbierali od zúčastnených. Fungujeme mimo klubov, manažérov, zmlúv a predzmlúv. Miesta tohto typu sa nachádzajú všade inde vo svete,“ dodáva.
V článku sa dočítate aj:
- prečo sa subkultúra lúči s Garážami aj napriek snahám MIB-u o otvorenú debatu,
- aká náhoda stála za vznikom projektu,
- presťahuje sa "duch" Garáží na nové miesto?
To sa má však zmeniť, lokalita je už dávno v hľadáčiku developerov, má totiž potenciál na rozširovanie downtownu – odštartoval to už projekt Eurovea.
Pri organizovaní budúcej zástavby na Garáže narazil aj Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), keď 10. októbra predstavil verejnosti urbanistickú štúdiu Mlynských nív. Na nevyužívaných brownfieldoch, ktoré sa tu nachádzajú, má vyrásť nová štvrť, na ktorej vzniku spolupracuje mesto s developermi. V budúcnosti by mala na mieste vzniknúť bloková zástavba.