Metropolitný inštitút Bratislavy pripravil novú metodiku ako zapojiť investorov do budovania verejnej infraštruktúry v rozvojových územiach mesta.
Namiesto súčasnej kompenzácie v podobe v nájomných bytov pre mesto, chce zmenu územného plánu v prospech bývania pri veľkých projektoch podmieniť kombinovanou kompenzáciou, kde developer vybuduje mestu časť verejnej infraštruktúry alebo mu na ňu prispeje.
Podľa riaditeľa MIB Jána Mazúra nová metodika nemá zvýšiť zaťaženosť developerov, ale má byť primeranou náhradou za existujúci systém, ktorý funguje už dva a pol roka.
V článku sa dočítate:
- čo mesto žiada od developerov za zmenu územného plánu dnes,
- ako bude vyzerať pilotný projekt na Mlynských nivách,
- čo bude mesto požadovať namiesto nájomných bytov,
- aké existujúce poplatky platia investori,
- ako chce MIB rátať, koľko má developer prispieť.
Mlynské nivy ako pilotný projekt
Koncepciu mestskej bytovej politiky, ktorá zahŕňa rozvoj spolupráce so súkromným sektorom, prijalo mesto v roku 2021.
„Súčasná metodika hovorí o tom, že súkromní investori by mali prispieť k budovaniu mestského bytového fondu tak, že v prípade zmeny územného plánu v prospech bývania majú povinnosť odovzdať mestu z nadhodnoty, ktorá v územní vznikne, štvorcové metre bytov,“ vysvetľuje námestníčka primátora mesta Bratislava Lenka Antalová Plavuchová.
Množstvo bytov sa ráta podľa určeného vzorca ako 3,4 percenta z čistej podlahovej plochy. Túto metodiku trh akceptuje, čo si mesto overilo aj pri výzve na zmenu územného plánu, do ktorej prišlo viac ako sto žiadostí.