Parkovanie na chodníku je už minulosťou. Po roku a pol dlhom odklade vstúpila v nedeľu 1. októbra do platnosti tzv. „chodníková novela“, ktorú v parlamente schválili ešte minulú jar. Odklad slúžil samosprávam na to, aby sa pripravili na zmeny v predstihu. Mesto začalo problém čiastočne riešiť aj svojou politikou regulovaného parkovania.
Po novom môžu autá parkovať na chodníku len v prípade, že bude miesto označené riadnym dopravným značením. To je vyznačené len zvislou modrou dopravnou značkou s piktogramom „parkovanie na chodníku“.
V priestore bez tohto označenia nie je možné parkovať, a to ani v prípade, že by bolo pri aute dostatok miesta pre chodcov.
Novela tak nahrádza zákon z roku 2009, pre ktorý sme doteraz boli v parkovaní európskym unikátom. Ten vtedy umožňoval vodičom parkovať na chodníkoch - stačilo splniť podmienku, že nechajú aspoň 1,5 metra voľného miesta pre chodcov.
Na zmenu návykov treba čas, čo berie do úvahy aj magistrát. „Mestská polícia bude počas prvých týždňov riešiť neoprávnené parkovanie súvisiace s touto zmenou prednostne napomenutím namiesto finančnej pokuty,“ potvrdil hovorca mesta Peter Bubla.

Čo však neznamená, že sa nebude vôbec pokutovať. „Policajti pri každom priestupku prihliadajú na jeho závažnosť, najmä na spôsob jeho spáchania a jeho následky či na osobu páchateľa. Pri vážnejších alebo opakovaných porušeniach budú určite voliť aj sankciu formou pokuty aj v prvé dni. V priebehu októbra budeme postupne ustupovať od napomínania a pristupovať čoraz častejšie k pokutám,“ povedal vedúci oddelenia komunikácie mestskej polície Peter Borko.
Jednotlivých mestských častí (MČ) sme sa pýtali na zavádzanie opatrení, ich fungovanie aj reakcie obyvateľstva. Rača, Lamač a Dúbravka do uzávierky neodpovedali.
V článku sa dočítate aj:
- prečo sa nemôže parkovanie na chodníkoch zrušiť všade,
- aký súvis má terén s parkovaním v Karlovej Vsi,
- kde v Petržalke budú môcť rezidenti parkovať zadarmo,
- kde vzniknú nové veľkokapacitné parkovacie domy a záchytné parkoviská.