BRATISLAVA. Ak by výsledok parlamentných volieb závisel len od hlavného mesta, do parlamentu by sa dostali štyri strany. Výsledok je oproti zvyšku Slovenska výrazne odlišný.
Najúspešnejšou stranou s rozdielom viac než 44-tisíc hlasov sa stalo Progresívne Slovensko, získalo takmer 34 percent, čo predstavuje 92 835 z celkového počtu voličov. Na druhom mieste sa umiestnil Smer so 17 a pol percentami, stranu volilo 48 341 ľudí, nasleduje SaS s 13,78 percentným podielom – strane vyjadrilo svoju dôveru 38 091 voličov.
S odstupom úspešnú štvoricu uzatvára Hlas, ktorý dostal 25 893 hlasov, čo predstavuje 9,36 percent.

K hranici zvoliteľnosti by sa tesne priblížilo KDH so ziskom 4,9 percenta, Demokrati so 4,58 percentami a SNS so ziskom 4,1 percenta hlasov. Bratislavskí voliči by nenechali prejsť do parlamentu ani koalíciu OĽaNO, ktorá získala len 5,36 percenta hlasov.
Celkovým víťazom volieb je s náskokom piatich percent Smer, získal takmer 23 percent hlasov. Za ním nasleduje Progresívne Slovensko, ktoré oproti svojmu výsledku z Bratislavy stratilo približne 16 percent. Miesto si vymenili aj strany Hlas a SaS - Hlas získal 14,7 percent a SaS 6,32 percent.
Progresívne Slovensko výrazne narástlo
V posledných parlamentných voľbách, ktoré sa konali tri roky dozadu, bol rebríček najsilnejších strán v Bratislave podobný – až na vtedajšieho volebného skokana OľaNO, ktoré sa tento rok usadilo na jeho chvoste.
Výrazne za ním sa umiestnilo Progresívne Slovensko so ziskom 16,22 percent, nasledoval Smer s 11 a pol percentami, Sme rodina a strana SaS s výsledkom, ktorý sa od toho terajšieho líši len na úrovni desatinných percent.

Skokanom tohtoročných volieb sa s prehľadom stalo Progresívne Slovensko, ktorému sa v meste takmer zdvojnásobila jeho voličská základňa. Tento rok získalo o takmer 45-tisíc hlasov viac a volilo ho viac ľudí než OľaNO v predchádzajúcich voľbách. Strana si tak utvrdila svoju pevnú pozíciu v hlavnom meste, ktoré predstavuje jeho baštu. Najväčší úspech zaznamenali v Starom Meste, kde mali 41 a pol percent, vo zvyšných častiach sa držali úrovne 30 percent.
Okrem Progresívcov žiadne iné strany nezaznamenali v rámci jej jednotlivých okresov výraznejšie zmeny vo výsledkov. Tie sa pohybovali blízko úrovne ich celkového percenta získaných hlasov v rámci mesta.
Liberálom a pravici nahráva demografia
Naopak najväčší prepad zaznamenalo OĽaNO, ktoré stratilo viac než 32-tisíc voličov. Mierne klesla aj SaS, rozdiel medzi minuloročnými a tohtoročnými voľbami však predstavuje len niečo málo cez tisíc hlasov.
Okrem Progresívcov si polepšil aj Smer. Získal takmer o 15-tisíc viacej hlasov ako v predchádzajúcich voľbách. Strana Hlas sa s minuloročnými voľbami porovnávať nedá, keďže v tom roku ešte nekandidovala.
Politické preferencie väčších a významnejších miest sa podľa politického geografa Tibora Madleňáka líšia od preferencií ostatných regiónov.
"Vzhľadom na socioekonomickú a demografickú skladbu obyvateľov – ako vyšší podiel mladých ľudí, lepšie zarábajúcich ľudí, pracujúcich v treťom a štvrtom sektore ekonomiky – platí zvýšená podpora pravicových a liberálnych strán.
V súčasnosti sú takými stranami Progresívne Slovensko a SaS. Na strane druhej sú preferencie ľavicových ako aj konzervatívnych strán tradične podpriemerné. Nízku podporu dosahujú aj populistické či extrémistické politické subjekty,“ vysvetľuje odborník.

K urnám prišlo menej ľudí
Priebeh volieb bol v meste pokojný a zaobišiel sa bez výraznejšieho narušenia. Výnimkou bola len situácia s voličom, ktorému sa nepozdávala farba úradnej pečiatky na obálke a predĺženie času v jednom petržalskom okrsku kvôli zdravotným komplikáciám jedného z členov komisie.
V Bratislave sa do dňa konania volieb nachádzalo 376 815 oprávnených voličov, no k volebným urnám ich prišlo o 97 514 menej, vyplýva z údajov Štatistického úradu SR. Obálku neodovzdalo 876 voličov.
Volebná účasť v Bratislave tak dosiahla úroveň 74,12 percent, čo je o niečo lepší výsledok než tá celoslovenská, ktorá predstavuje 68,51 percent.
Oproti minulým voľbám z roku 2020 sa znížil počet zapísaných voličov aj zúčastnených. V predchádzajúcich parlamentných voľbách Štatistický úrad zaznamenal vyšší počet platných hlasov - bolo ich o viac než 13-tisíc viac než v týchto voľbách.
Niektoré volebné okrsky aj napriek tomu ale zaznamenali vyššiu účasť, išlo hlavne o tie, ktoré sa nachádzali v Ružinove a Starom Meste.
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online