Najprv počuť rytmické klopkanie kladív a potom možno zachytiť jemný odér čerstvej omietky. Už na vstupnom schodisku Michalskej veže víta návštevníkov zvukový záznam renovačných prác a zvýrazňuje tak aj názov dočasnej výstavy „Po rekonštrukcii“. Exponátom v zrekonštruovanej pamiatke nie sú zbrane ani muzeálne artefakty, ale veža samotná. Ústrednými témami je jej obnova a historický vývoj naprieč obdobiami.
Rekonštrukciu bližšie sprostredkúva aj dokument režisérky Jany Durajovej, ktorá bola so štábom pri každom významnom momente renovácie. Úryvky tohto záznamu sa vysielajú na digitálnych infoboxoch na jednotlivých poschodiach veže. Dokument sa zameriava aj na sochu archanjela Michala, zvony, hodiny a krov strechy, ktorá je svojimi rozmermi na slovenské pomery unikátom. Na dĺžku meria 23 metrov.
Exponátov je na terajšej výstave málo, konkrétne tri, a to zvon, poškodený v časoch druhej svetovej vojny, rebrík a pôvodné barokové veko z helmice veže. Pôvodný plech, ktorý strechu pokrýval, sa už totiž nedal použiť. „Podľa expertov zo SAV materiál časom stratil svoju pružnosť, na obklad strechy sme použili teda nový plech,“ vysvetlila riaditeľka Múzea mesta Bratislava Zuzana Palicová.
Pôvodný plech je uložený v múzeu a podľa jeho riaditeľky z neho budú vyrábať suveníry v podobe šperkov, ktoré si budú môcť v budúcnosti zakúpiť aj návštevníci.
Vstupné do obnovenej veže stojí 6 eur, zľavnené 4 eurá a kupuje sa v neďalekej Lekárni U červeného raka vždy v pondelok a stredu od 10.00 do 18.00.
V článku sa dočítate aj:
- či sa do budúcna ráta s dobovými zbraňami ako stálymi exponátmi,
- ako si vežu budú môcť obzrieť aj pohybovo obmedzení a sociálne slabší ľudia,
- názory odborníkov a odborníčok na rekonštrukciu.
- čo ľuďom odhalila unikátna zvuková performance.