Stojíme v sále plnej obrazov a sôch, možno až príliš plnej. Zo stien sa na nás pozerajú diela Ladislava Mednyánszkeho, Ľudovíta Fullu, Mikuláša Galandu, Martina Benku, Ester Šimerovej-Martinčekovej a ďalších umelcov, ktoré sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie.
„Možno sa vám zdá výstava veľmi nahusto. Ten priestor nie je veľký, ale snažila som sa ukázať príbeh slovenského umenia, odkiaľ a kam išiel vývoj,“ hovorí kurátorka výstavy Katarína Bajcurová.
Expozícia Moderna mapuje naše moderné umenie od konca 19. storočia až po koniec 40. rokov 20. storočia. Spolu s expozíciou Sakrálne umenie ju galéria otvorila verejnosti v júni tohto roku.
Nasýtený obrazový príbeh
V rámci sprievodných podujatí pripravila galéria túto jeseň štyri kurátorské výklady zamerané práve na výstavu Moderna.
Prvá na tému Človek a civilizácia zaviedla návštevníkov galérie na začiatok veľkej zmeny, ktorá v umení nastala koncom 19. storočia, keď v Európe nastúpil moderný vek a moderné myslenie.
Samotná expozícia je pokusom ukázať dejiny našej výtvarnej moderny. Tie sa končia politickým zlomom v roku 1948, keď vo vývoji nastáva niekoľkoročná ruptúra zaplnená socialistickým modernizmom.