V pondelok, v deň 55. výročia okupácie Československa, prekvapil ľudí na Námestí SNP vojenský konvoj - armádne vozidlo s odmínovacím zariadením Božena 5 na korbe prívesu. V okolí sa pohybovali vojaci a policajti, okoloidúci si zariadenie fotografovali a pristavovali sa pri ňom.
Nešlo však o prehliadku vojenskej techniky. Organizátor Mier Ukrajine v spolupráci s Ministerstvom vnútra a českou iniciatívou Dárek pro Putina vystavil v centre Bratislavy zariadenie, ktoré bude na Ukrajine zachraňovať životy.
Vystavená Božena 5 patrí armáde Slovenskej republiky. Keď sa podarí vyzbierať cieľovú sumu, dá sa vyrobiť zariadenie pre potreby Ukrajiny, konkrétne pre hasičov do Chersonskej oblasti, kde sa ruské vojská zdržiavali najdlhšie a ktorá je najvýraznejšie zamínovaná.
Doteraz sa na fundraisingovej platforme vyzbieralo viac ako 376-tisíc eur z plánovaných 650-tisíc. Prispieť sa dá na tomto linku.
Odstraňovanie mín je pomalé a nebezpečné a je potrebné pozorne kontrolovať každý štvorcový meter.
S pomocou Boženy 5 možno za hodinu odmínovať 5000 metrov štvorcových územia. Ovláda sa na diaľku, takže práca je výrazne bezpečnejšia.
V článku sa dočítate aj:
- aká časť územia Ukrajiny je postihnutá vojnou, a aké to má dôsledky,
- prečo Mier Ukrajine zbiera peniaze na Boženu 5.
Podujatie zorganizovala iniciatíva Mier Ukrajine práve v deň výročia invázie, keď Československo okupovalo viac ako pol milióna vojakov krajín bývalého Sovietskeho zväzu a 6000 tankov. Nie náhodou.
Reparát po pol storočí
Na paralelu s udalosťami v '68 a súčasnou situáciou na Ukrajine poukázal minister obrany Martin Sklenár. „Keď malo Československo pocit, že sa chce vydať vlastnou cestou, Sovietsky zväz krajine silou zakázal jej ideu na vlastný spôsob realizácie vedenia. To isté sa stalo Ukrajine, keď sa chcela priblížiť k NATO, čo sa v Kremli nestretlo s pochopením,“ povedal na podujatí na Námestí SNP.