Výskot, špliechanie vody, vrava - Námestie slobody získalo niečo, čo pred rekonštrukciou nepoznalo. Od jeho slávnostného otvorenia ubehol viac než mesiac a dovtedy už stihlo zažiť jedno niekoľkotisícové podujatie a prakticky denne ho preverujú ľudia.

Na trávnatých ostrovčekoch sú rozprestreté deky a piknikové koše, na lavičkách sedia seniori a rodičia s kočíkmi. Vo fontáne sa pomedzi trysky naháňajú deti. Ich rodičia zatiaľ sedia na obrube, máčajú si nohy a klebetia medzi sebou.
Fontána Družba nezostala svojmu menu konečne nič dlžná.
Námestie prešlo viacerými fázami, od parkoviska až po pieskovisko, ale ani za bývalého režimu a ani do nedávnej súčasnosti nebolo nikdy také obsadené ako teraz.
Daniele Probstovej sa najviac páči, ako sa námestie otvorilo ľuďom. Prišla aj so svojou vnučkou predovšetkým pozrieť si fontánu. "Nemyslím si, že by bola otvorená fontána niečím nedôstojná," reagovala na kritiku, či takýto objekt patrí pred Úrad vlády seniorka. "Jediné, čo mi tu chýba, sú panely s históriou námestia, ktoré tu boli počas otvorenia, a potom ešte toalety," dodáva.
V článku sa dočítate aj:
- čo na námestí chýbalo organizátorom Dúhového pridu,
- ako naň reaguje Slovenská technická univerzita (STU) a čo si myslí o kritike otvorenej fontány,
- prečo nie je povolené vstupovať do fontány so psami a koľko priestupkov riešila mestská polícia na námestí pred jeho rekonštrukciou a po nej.
Na námestí vidieť všetky generácie. "Konečne fontána, do ktorej môžu vstúpiť aj dospelí s malými deťmi," dodáva Monika Bendeová (50), ktorá sa na námestie prišla pozrieť z Tešedíkova (okres Šaľa).
Pre Pezinčanku Barboru Oslancovú je vítanou zmenou aj upravené okolie a trávniky, kde sa dá relaxovať a čítať si v tieni stromov. Jediné, čo obom na námestí chýba, sú toalety.
"Pre mesto je kľúčové, aby na námestí boli verejné toalety a zázemie pre správcu. Aktuálne prebiehajú potrebné úkony, aby sa tieto ciele naplnili. Len čo sa to mestu podarí zrealizovať, bude možné považovať práce na námestí za ukončené," vyjadrila sa hovorkyňa mesta Dagmar Schmucková.
Bratislavčan Michal Cyprich sem prišiel na kurz latinskoamerického tanca, ktorý sa mal konať o šiestej večer. "Po rekonštrukcii sa dá na námestie konečne pozerať inými očami. Predtým som sem takmer vôbec nechodil a vyhýbal sa mu, teraz sa tu rád zastavím." Po fontáne sa zatiaľ neskúsil prejsť, je tam vždy priveľa ľudí, ale páči sa mu, že je takáto možnosť. Ako hovorí, park si osvojili aj jeho kamaráti parkouristi, páči sa mu aj workoutová plocha. "Chýba mi tu už len nejaký podnik, kam by si mohli sadnúť aj mladí."
Na námestie chodievajú radi aj autori jeho rekonštrukcie architekti Peter Lényi a Ondrej Marko. "Sledujeme, ako funguje a sami si ho užívame. Baví nás sledovať, kto všetko a ako si tento priestor kreatívne prisvojuje a užíva. Okrem kúpania, vodných pištolí či bedmintonu na trávniku, sme tu zažili aj nakrúcanie videa hiphopovej tanečnej skupiny," hovorí Lényi.