Dunaj ponúka možnosť pozrieť sa na Bratislavu z inej perspektívy, z kajaku či kanoe. Čistota vody je v Dunaji podľa ministerstva životného prostredia dobrá, a Dunaj si užívajú aj plavci.
„Prvá vec, ktorá sa na ceste z Viedne objaví, je zrúcanina na brale. Za Devínom sa objaví Bratislavský hrad, potom na chvíľu zmizne zo zorného poľa a objaví sa zas a zrazu sme v meste,“ hovorí Gaël Chaillat, divadelný režisér zo Štrasburgu. Spolu so svojou partnerkou vizuálnou umelkyňou Ramonou Poenaru splavili celý Dunaj v roku 2021 na vlastnej lodi.
„Samotným mestom sme prešli veľmi rýchlo, prúd je v Bratislave dosť silný,“ pokračuje Gaël. Napriek tomu si na to spomínajú aj po dvoch rokoch veľmi presne. „Cestou po po prúde sme mali pocit, že cestujeme časom, najprv sme videli historický hrad, potom pozostatky komunizmu a nakoniec novú modernú výstavbu,“ dodáva Ramona.

Pohľad na mesto z vody ponúka perspektívu, ktorá môže byť nová aj pre mnohých Bratislavčanov. „Na našej lodi ideme priemerne rýchlosťou 10 - 12 km/h, máme tak čas pozerať sa naokolo a vtláčať si ten obraz do seba,“ vraví Gaël.
Na podobný zážitok nie je podmienkou mať vlastnú loď, možností zažiť inú perspektívu je v Bratislave viac.
Výletné lode
Dunaj je dlhý viac ako 2800 km, je to najdlhšia rieka v Európskej únii. Na území Slovenska má jej úsek 172 kilometrov. Bratislavu spája s mestami ako Linz, Viedeň, Budapešť či Belehrad. V jeho bezprostrednom okolí sa nachádza množstvo národných parkov a chránených území.