Bratislava bola v sobotu 22. júla dúhovou hneď dvakrát. Na Námestí slobody skrz podujatie Dúhový Pride a v Sade Janka Kráľa, kde sa konal nultý ročník Altprajd-u.
Do najväčšieho petržalského parku si prišlo približne sto ľudí spraviť piknik, rozprávať sa o vzájomnej pomoci a skrz umenie vyjadrovať tzv. queer joy, teda radosť z možnosti byť samými sebou. Zorganizoval ho Lukas Lee, bývalý LGBTI+ aktivista a školiteľ neformálneho vzdelávania.

"Nultý ročník Altprajd pikniku nie je protest, v prvom rade je priestorom pre queer ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nezapadajú do mainstreamovej predstavy o LGBTI+ ľuďoch. Pre nás, najmä transrodových a nebinárnych ľudí alebo queer ľudí z horších ekonomických pomerov, je častokrát nemožné splynúť s davom, “ vyjadril sa Lee.
S prípravou nultého Altpride-u začali organizátori koncom mája. „Vedel som o viacerých, čo mali v pláne zorganizovať niečo podobné, no kvôli nedostatku času a energie sa k tomu nedostali. Riadil som sa teda heslom queer aktivistky Hany Fábry 'Keď môžem, tak musím'. Dôležité je, že Altprajd začal a bude pokračovať. V akej podobe, to sa ešte ukáže,“ hovorí.
Priorita - bezpečná alternatíva
Akcia bola ohlásená a na bezpečnosť účastníkov dozerali hliadky mestskej polície. „Komunikácia s políciou prebiehala v poriadku a vyšla nám v ústrety aj pri požiadavke, aby sa vyslaná hliadka nenachádzala v tesnej blízkosti pikniku. Chápali, že viacerí ľudia, ktorí sa chceli Altprajdu zúčastniť, mali v minulosti s políciou nepríjemnú skúsenosť.“
Viacerí prichádzali v skupinách rovno z Dúhového Pride-u.
„Na pochode som necítil žiadnu emóciu a mal som pocit, že tam nepatrím. Všimol som si, že niektorí ľudia z neho postupne odchádzali,“ zhodnotil Sandy Minďaš, ktorý sa od dúhového sprievodu odpojil ešte na Obchodnej.