Nechodili s nami do školy, nie sú našimi kolegami a nestretáme sa s nimi ani v krčme. Na Slovensku sú ľudia s mentálnym znevýhodnením v spoločnosti dodnes takmer neviditeľní, takže tí, ktorí sa ocitnú v ich spoločnosti sa často cítia nesvoji, nevedia, čo povedať a čo je vhodné či nevhodné sa pýtať. Odvykli sme si na ich odlišnosť.
V realite sa však ľudia mnohí ľudia s mentálnym znevýhodnením nielen radi učia a rozprávajú, ale aj pracujú. Ich prítomnosť na pracovisku navyše kolegov z bežnej populácie učí nielen väčšej všímavosti, empatii a rešpektu, ale napríklad aj to, že možno spomaliť a užívať si prácu. Dôkazom je Centrum BIVIO.
V článku sa dočítate aj:
- aké je to mať za kolegu človeka s mentálnym znevýhodnením,
- ako títo ľudia transformujú kolektív,
- viac o tom, ako vyzerá bežný deň v prevádzke očami ľudí so znevýhodnením.
Nenápadný hotel na Alstrovej ulici v Rači od ulice pripomína skôr rodinný dom. Až keď je človek bližšie, všimne si zelenú vlajku s logom hotela. Funguje od roku 2018 a sú v ňom práčovňa, kuchyňa aj reštaurácia a na poschodí ubytovacia časť. V inak štandardnom hoteli je na slovenské podmienky neštandardný kolektív, pracujú tu aj ľudia so zdravotným alebo s mentálnym znevýhodnením.
"Nestretnete sa tu s tým, že v momente, keď padne záverečná, sa ľudia hrbivnú domov. Skôr než odídu, spýtajú sa, či ešte netreba niečo spraviť, o prácu sa zaujímajú a vidím, že ich baví," hovorí Matúš Mellard, ktorý má v centre BIVIO na starosti reštauráciu.
Centrum nie je uzavretou bublinou živenou len z podporných fondov. Jedným zo stálych zákazníkov práčovne je napríklad blízky domov dôchodcov ale aj prezidentský palác. Prevádzka je životaschopná, má stálych hostí a dobré vzťahy s okolím. V hoteli radi trávia voľný čas seniori aj rodiny s deťmi a v komunitnej záhrade v zadnej časti sa pravidelne cvičí joga.
Projekt založilo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike, r. s. p., a ide o integračný sociálny podnik a rehabilitačné stredisko, kde sa klienti v jednotlivých prevádzkach učia novým skúsenostiam a zvyšujú tak svoje šance uplatniť sa. Centrum sa mohlo založiť aj vďaka podpore dánskych nadácií Velux, ktorá ho finančne podporila. Okrem Bivia je v Bratislavskom kraji ďalších 20 sociálnych podnikov, ako vyplýva z údajov ministerstva práce.
Nenormálne normálna prevádzka
Tak ako sa od seba odlišujú ľudia z bežnej populácie, rovnako to platí aj pri ľuďoch so znevýhodnením. Zamestnanci si z ponúkaných možností vyberú to, čo je v ich silách a čo ich napĺňa. V Bivio je zamestnaných 23 ľudí, z nich dvanásť je zdravotne znevýhodnených, deväť z nich s mentálnym znevýhodnením. Môžu sa realizovať v štyroch oblastiach - pomáhať v kuchyni, obsluhovať v reštaurácii, pracovať v hoteli alebo v práčovni.