Pôsobil tu Matej Bel, Ľudovít Štúr tu založil Slovenské národné hnutie, študoval tu aj Milan Rastislav Štefánik. Evanjelické lýceum na Konventnej ulici v Bratislave má bohatú multikultúrnu históriu a v 19. storočí bolo miestom, ktoré hýbalo slovenskými dejinami.
Budova prechádza od roku 2020 rekonštrukciou, vďaka ktorej sa má opäť stať miestom, kde sa diskutujú kľúčové spoločenské témy. Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi v nej totiž plánuje v spolupráci s občianskym združením Punkt, organizátorom Dobrého trhu, a Nadáciou Milana Šimečku, ktorá sa zaoberá menšinami, vzdelávaním a kritickou reflexiou dejín, otvoriť Laboratórium otvorenej spoločnosti.
S programom by nové kultúrno-komunitné centrum v ideálnom prípade chcelo začať od polovice septembra. Rekonštrukcia, ktorá prebieha od roku 2020 a je financovaná z nórskych fondov, má byť hotová do konca augusta.
V článku sa dočítate:
- ako bude fungovať nové kultúrno-komunitné centrum,
- čo bude s knižnicou Slovenskej akadémie vied,
- ako prebieha rekonštrukcia a ako vyzerajú práce v interiéri,
- aké poklady sa našli v budove,
- čo by v lýceu spravili, keby dostali ďalší milión,
- vďaka čomu získal grant práve tento projekt,
- ako ožíva zóna Panenská.
Nechceme len ďalšie múzeum
Bratislavská evanjelická štvrť bola od 18. storočia multikultúrnym priestorom, kde sa stretávali osobnosti slovenskej, nemeckej či maďarskej národnosti.
„Slovenské národné hnutie, ktoré tu vzniklo, bolo len malým fenoménom v celom komplexe vecí,“ pripomína koordinátor projektu Martin Kováč. „Zámerom celého tohto projektu je ukázať, že multikulturalita tu nie je niečím novým, ale je tu zakorenená už dávno," dodáva.
Budovu lýcea stále zvyknú navštevovať skupiny žiakov učiacich sa o štúrovcoch, ale evanjelický zbor z nej nechce vytvoriť len ďalšie múzeum alebo národniarsky bod na mape.