Školské ulice sú bežnou praxou v mnohých krajinách. Typickým príkladom je Spojené kráľovstvo a najmä Londýn. Postupne sa zavádzajú aj v Belgicku, vo Francúzsku a zavádza ich aj Praha.
Pilotný projekt školskej ulice testoval v júni pri Základnej škole na Nevädzovej v Ružinove Metropolitný inštitút Bratislavy. Príjazdovú cestu ku škole na celý mesiac uzavreli pre motorové vozidlá v pracovné dni od 7.30 do 8.00 hod, keď deti prichádzajú do školy.
Po skúšobnom mesiaci sú výsledky dobré, na školskú ulicu si zvykli deti, ich rodičia aj vodiči v okolí. Ešte tento mesiac bude MIB rokovať s mestskou časťou Ružinov a Krajským dopravným inšpektorátom o tom, či projekt dostane trvalú podobu.
Do budúcnosti mesto plánuje zaviesť školské ulice aj pred inými školami a vyskúšať aj ďalšie intervencie, ktoré by zvýšili bezpečnosť detí.
Pilotný projekt
Základná škola na Nevädzovej bola vybraná ako jedna z desiatich škôl, s ktorými MIB tento rok pracoval. „Zistili sme, že to bude skvelý priestor na otestovanie konceptu školskej ulice z viacerých dôvodov,“ hovorí manažérka projektu Sandra Štasselová.
„Veľa rodičov už deti vodilo do školy pešo, ale mnohí z nich v dotazníkoch indikovali, že nepovažujú okolie školy za veľmi bezpečné a ocenili by opatrenie, ktoré by bezpečnosť radikálnejšie zvýšilo.“
V článku sa dočítate:
- Prečo bola Nevädzová ideálna na pilotné testovanie
- Aké výhrady mali rodičia - šoféri
- Čo bude ďalej
- Aké ďalšie intervencie na zvýšenie bezpečnosti detí inštitút realizoval.
Pri iných mapovaných školách je viac rodičov, ktorí vozia deti autom, zavedenie školskej ulice by v takom prípade mohlo vytvoriť konfliktnejšiu situáciu, pretože by obmedzilo veľkú časť z nich.