V Paríži počas letného slnovratu znejú hudbou ulice, bary, námestia aj breh Seiny. Oficiálne bývajú nahlásené stovky koncertov, v skutočnosti sa k nim pridajú ďalšie neplánované.
Hudbe sa v tento večer jednoducho nedá vyhnúť. Dátum sviatku hudby je notorický známy, koncerty na ulici 21. júna nikoho neprekvapia.
V stredu aj v centre Bratislavy na rôznych miestach po celý večer znela hudba rôznych interpretov a rôznych žánrov. Jednodňový pouličný festival Noc hudby sa v meste konal prvýkrát.
Džez, vážna hudba, reggae, indie, blues aj rock. Kapely aj sólo muzikanti. V strede námestia, na ulici aj na skrytom nádvorí.
Pointou Noci hudby je osláviť spoločne hudbu všade, kde sa dá. Sčasti sa to podarilo, večer pri prechádzke historickým centrom človek narazil na hudobníkov pomerne ľahko. Potenciál podujatia je však oveľa väčší.
Bratislavská Noc hudby nadväzuje na pôvodne francúzsky Fête de la musique, doslovne sviatok hudby. Ten sa každoročne koná v deň letného slnovratu a pre mestá ako Paríž je skutočným sviatkom.
Koncerty neorganizujú len kultúrne inštitúcie, ale každý, kto chce. Do oficiálneho programu sa môžu zaradiť všetci hudobníci, profesionáli aj amatéri. Podmienky sú len dve: musí ísť o živý koncert s bezplatným vstupom.
„Oslavuje! Hrajte!“
História podujatia siaha do roku 1982. Na základe prieskumu francúzske ministerstvo kultúry zistilo, že hudbe sa v krajine venuje 5 miliónov ľudí, z toho každý druhý mladý človek.
Ministerstvo prišlo s návrhom usporiadať na letný slnovrat podujatie, do ktorého organizácie vyzvali každého, kto chcel ukázať svoj hudobný talent. Sviatok hudby mal byť otvorený všetkým žánrom a všetkým muzikantom bez akejkoľvek hierarchie.
Ohlas prekonal vo Francúzsku všetky očakávania. Francúzi hudbou zaplnili ulice, parky, nádvoria či námestia. Z oslavy hudby, ktorá sa natiahla do neskorých nočných hodín, sa stala tradícia, ktorá po čase expandovala aj do iných štátov.
Dnes sa sviatok hudby slávi v stovkách miest po celom svete. Konečne sa k nim pridáva aj Bratislava.