Pokiaľ sú v domácnosti malé deti, teplá podlaha zabezpečí, že neprechladnú pri svojich hrách. |
patrí aj podlahové vykurovanie.
"Pokiaľ sú v domácnosti malé deti, teplá podlaha zabezpečí, že neprechladnú pri svojich hrách, môžeme na dlážke sušiť rôzne veci, čo je výhodné napríklad v zime po lyžovačke alebo sánkovačke," hovorí majiteľ rodinného domu, patriaci medzi prvých, ktorí investovali do tohto typu vykurovania. Podľa neho výhodou podlahového vykurovania je úspora energie, zníženie finančných nákladov a dosiahnutie vhodného teplotného rozpätia, ktoré jemu a jeho rodine zabezpečí bezprašné prostredie a pocit tepla, aj keď je vzduch chladnejší o dva-tri stupne.
Vhodný objekt
Správne navrhnutý systém, vhodne inštalovaný a prevádzkovaný, poskytne priaznivú klímu pre pobyt a prácu v uzavretých priestoroch pri minimálnej spotrebe energie a paliva. Kvalitná regulácia umožní úsporu a obmedzuje prevádzkové náklady. Aby sme to však mohli dosiahnuť, je dôležité posúdiť, aký objekt chceme tepelne zabezpečiť.
Pri tomto posudzovaní majú hlavné slovo tepelno-technické vlastnosti stavebných konštrukcií a výplne jednotlivých otvorov dverí a okien. Každá vykurovacia sústava má dodávať do objektu toľko tepla, aká je práve aktuálna tepelná strata. Tepelná strata vychádza z konštrukcie, z izolácie stien, podláh, z toho, či ide o podpivničený objekt, a aký je jeho tepelný odpor. Čím je vyšší tepelný odpor, tým je nižšia tepelná strata.
Správna podlahová krytina
Podlahové kúrenie je vhodné pre všetky typy stavieb s dobrými tepelno-technickými vlastnosťami, dostatočne veľkou voľnou plochou podláh a vhodnou podlahovou krytinou. Najlepšiu tepelnú vodivosť má dlažba, teda keramické a iné prírodné kamenné materiály ako mramor. Na druhom mieste sú drevené a laminátové krytiny - pre podlahové kúrenie rovnocenne použiteľné, PVC krytiny a korok môžeme použiť taktiež, ak sú odporučené od výrobcu ako vhodný druh, určený pre podlahové vykurovanie. Pokiaľ ide o koberce a iné textilné krytiny, ich hrúbka by nemala prekročiť 10 mm a mali by mať taktiež odporučenie od výrobcu o vhodnosti pre takýto typ vykurovania.
Výber vykurovacieho
materiálu
Pred začatím prác na podlahovom vykurovaní sa musia zabudovať okná a dvere a omietnuť steny u novostavby, alebo zabezpečiť vhodnú izoláciu u už existujúcich stavieb, aby sa umožnilo bezprievanové schnutie poteru na podlahovom vykurovaní.
Miesto, ktoré je určené na pokládku vykurovacej rohože a rúrok, treba dôkladne očistiť od prachu a ostrých častí. V podkladovej vrstve nesmú byť žiadne deliace škáry, výškové rozdiely, trhliny. Ak by sa predsa len vyskytli, treba ich vyrovnať. Rozstrihnutím sieťky rohož prispôsobíme na požadovaný rozmer miestnosti, potom nanesieme lepiacu hmotu a na ňu nami zvolenú podlahovú krytinu. Nesmieme zabudnúť na čidlo termostatu a pri montáži pravidelne kontrolovať hodnoty vykurovacieho kábla, či sú správne. Pri voľbe materiálu treba dbať na to, aby neobsahoval rozpúšťadlá a aby sa znášal s polystyrénom. Musí byť vhodný pre trvalé zaťaženie teplotami do 50° C a malo by sa dodržať nasledovné teplotné rozhranie: v pobytových zónach 29° C, v kúpelniach 33° C a okrajové zóny by mali mať teplotu nanajvýš 35° C. Dôležitý je aj výber kotla, jeho kapacita a výkonnosť, jeho umiestnenie a využívanie - či bude slúžiť len ako zdroj teplej vody pre vykurovanie, alebo aj na ohrievanie teplej vody pre použitie v domácnosti. Najvhodnejší je kondenzačný kotol, ktorý má podľa dodávateľov vysokú hospodárnosť podporovanú práve nízkoteplotnými systémami, medzi ktoré patrí aj podlahové kúrenie.
Zachovaná tepelná pohoda
Po inštalácii podlahového vykurovania možno dosiahnuť zníženie teploty vzduchu v miestnosti o 1-3 °C oproti iným vyhrievacím systémom, pričom sa zachová pocit rovnakej teplotnej pohody. Zníženie teploty o 1 °C prináša trojpercentnú ročnú úsporu energie na vykurovanie. Nevýhodou je pomalšie nahrievanie, teda nie je tu okamžitá reakcia na zmenu teploty vonku, no ak sa už dosiahne určitá teplota, ľahko sa udržiava stabilne. Pokiaľ ide o cenu, za 1 m2 zaplatíme v priemere 600 - 800 korún, závisí to od toho, aký typ vyhrievacích rúrok a rohoží si vyberieme a, samozrejme, od toho, kde chceme podlahové kúrenie využívať - či už v celom dome, alebo budove, alebo len v niektorých častiach. (jl)
Zoznam firiemDEVI
Kovoprojekt Market, s. r. o.
Ružová dolina 10
821 09 Bratislava
Tel: 50 24 13 10
S-Komplex
Galvaniho 10
821 04 Bratislava
Tel.: 44 45 57 68
JUVLEX
Račianska 109/B
831 02 Bratislava
Tel.: 0905 618 320
Reichspfarrer, s. r. o.
Na vrátkach 5139
840 02 Bratislava
Tel: 64 53 39 51
(Výber firiem je náhodný.)
Klasické ústredné vykurovanie
Pri klasickom ústrednom vykurovaní je rozloženie teploty pri nohách 18 °C, v strede miestnosti 22 °C a pod stropom 24 °C. Toto vykurovanie je ale nerovnomerné, v bezprostrednej blízkosti radiátora je koncentrácia tepla najvyššia, v ostatných častiach miestnosti je vzduch oveľa chladnejší.
Podlahové vykurovanie
Rozloženie pri podlahovom vykurovaní je v dlážke do 29 °C, v strede miestnosti 19 °C a pod stropom 22 °C. Takto dosiahneme optimálnu teplotu v miestnosti, ktorá by mala byť 18 - 19 °C. Systém tak ponúka úsporné prevádzkové náklady, nenarúša architektonické riešenie budovy ani interiéru, pretože je zabudovaný v podlahe a umožňuje využiť každú stenu podľa predstáv obyvateľov. Teplota vykurovacej vody, ktorá prúdi rúrkami, je nižšia ako 50° C, čo predstavuje vysokú prevádzkovú úsporu energie. Pri ústrednom kúrení treba dosiahnuť teplotu aspoň 70° C.
Tradičné telesá sálajú horúci vzduch pod strop. Teplota sa zdá nízka a účet za kúrenie sa zvyšuje. |
Pri zachovaní príjemného pocitu môžeme znížiť teplotu v miestnosti o jeden až tri °C. Teplou podlahou usporíme na prevádzke. |