Rebeka Rabatinová sa viezla na elektrickej kolobežke len raz v živote. Pri zjazde z kopca, podľa jej slov, kolobežka sama začala brzdiť a keď pochopila, že neudrží balans, prudko z nej zostúpila.
„Kombinácia rýchlosti a prudkého dopadu spôsobila, že sa mi v kolene zlomila kosť. Najprv som si to neuvedomila, koleno začalo bolieť až po pár hodinách, na pohotovosť som išla na druhý deň. Röntgen ukázal fraktúru kosti s impresiou na kĺbnej ploche.“
Operovali ju o týždeň, nohu nemohla zaťažiť tri mesiace a trvalo rok, kým koleno prestalo bolieť. „Odvtedy som sa na kolobežku nepostavila a odhováram od toho aj svojich kamarátov," hovorí. Kolobežky podľa nej nepatria do mestského priestoru.
Ohrození jazdou na e-kolobežke nie sú len samotní jazdci. Túto stredu skončili v Bratislave po zrážkach s elektrickými kolobežkami dvaja ľudia v nemocnici.
Nehody spojené s jazdou na elektrickej kolobežke nie sú výnimočné. Od začiatku tohto roku eviduje polícia v Bratislave osem dopravných nehôd s účasťou kolobežkárov s pomocným motorčekom, kolobežkári boli vinníkom v šiestich prípadoch.
V článku sa dočítate
- ako stúpa počet nehôd spojených s jazdou na kolobežke v Bratislave,
- k akým zraneniam najčastejšie dochádza,
- čo si o príčinách myslí primár detského urgentu,
- prečo elektrické kolobežky lákajú neskúsených jazdcov,
- čo ukazujú policajné štatistiky z Bratislavy,
- ako radikálne sa k zdieľaným kolobežkám postavil Paríž.
Zranenia v súvislosti s jazdou na elektrických kolobežkách sa na urgentoch objavujú denne. Podľa primára detského urgentu Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) je príčinou najčastejšie