Je to tu rozhorúčené, nehostinné a bez života. Keby tu dali aspoň tú plánovanú pergolu so zeleňou, zhodnotila nedávno podobu malého námestia za historickou budovou Slovenského národného divadla Tatiana Kováčová. Na Komenského námestí si niekoľko ďalších ľudí prezeralo končiacu výstavu, opodiaľ parkovalo, síce nelegálne, ale predsa, približne dvadsať motoriek.
Z plánovaného projektu, ktorý mal premeniť bývalé parkovisko za divadlom znova na park, bola zatiaľ zrealizovaná iba prvá, diétna etapa projektu.
„Obnova Komenského námestia je nateraz dokončená,“ informovala hovorkyňa mesta Dagmar Schmucková. Kedy by mal byť projekt dokončený, nešpecifikovala.
V článku si prečítate
- Ako malo vyzerať námestie po rekonštrukcii,
- aké sú dôvody nedotiahnutej realizácie,
- čo je podmienkou dokončenia námestia
Pre mesto a metropolitný inštitút mal byť návrat identity tomuto námestiu veľkou výzvou. Realizácia mala ukázať, ako má prebiehať proces obnovy verejného priestoru – od toho, že do jeho prípravy zapoja ľudí a odborníkov, zakomponujú ich požiadavky do zadania architektonickej súťaže, aby z nej následne vzišiel čo najkvalitnejší návrh.
Obdobný postup chceli použiť aj pri premene ďalších verejných priestorov v meste.
„Oproti súťažnému návrhu a realizačnému projektu, ktorý je riadne vypracovaný, je aktuálna verzia na menšom pôdoryse, nie je tam pergola, chýba kvetináč, vodný prvok aj osvetlenie. Primátor nám však sľúbil, že urobí všetko preto, aby bol projekt dotiahnutý do konca,“ hovorí Aleš Šedivec z architektonického ateliéru Totalstudio, ktoré vyhralo súťaž na obnovu námestia.

Od parkoviska naspäť k parku
Na Komenského námestí bol park, no po vybudovaní modernej prístavby divadla vrátane podzemných priestorov v 70. rokoch zeleň nahradili autá.
V roku 2019 sa bratislavský magistrát rozhodol zmeniť parkovisko naspäť na parčík. Najprv na námestí zakázal parkovanie, potom tu začal organizovať rôzne podujatia a zároveň zisťoval, čo by ľudia na námestí chceli mať.

„Na základe výstupov sa jasne ukázali hlavné témy súvisiace s budúcnosťou námestia. Rezonoval tu zelený, oddychový a pokojný charakter námestia so stromami, podpora podmienok pre peších a cyklistov, viacgeneračné a viacfunkčné využitie či prítomnosť kultúry,“ hovorí Annamária Krchňavá, hovorkyňa MIB-u. Zadanie pre súťaž vychádzalo aj z názorov participujúcej verejnosti.