Jeden rok suchá, ďalší rok prívalové dažde. Len minulý týždeň zasiahol Bratislavu mimoriadne intenzívny dážď, počas ktorého napršalo za necelé dve hodiny približne 50 litrov na štvorcový meter.
Bratislavy sa zmena klímy týka ešte výraznejšie ako iných miest, v rámci mesta sú aj výrazné teplotné rozdiely. V priemyselno-obytných štvrtiach, napríklad v oblasti od Trnavského mýta smerom do Ružovej doliny, je vysoký pomer umelých povrchov a menej zelene. Pri dlhotrvajúcom slnečnom počasí tu dochádza k výraznejšiemu ohrievaniu.
„Rozdiel v teplotných podmienkach medzi touto štvrťou a okrajovými časťami Bratislavy môže byť v exponovaných dňoch až päť stupňov Celzia,“ vysvetľuje Pavol Faško, klimatológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, s tým, že k výraznejšiemu ohrievaniu veľkomestského prostredia prispieva urbanizácia a množstvo nepôvodných povrchov.
Pre Bratislavu je v posledných rokoch typický aj veľký počet tropických nocí, keď teplota vzduchu neklesne pod 20 stupňov Celzia.
V článku sa dočítate
- Prečo sú nárazové zrážky pre Bratislavu problém.
- Kde vzniknú zelené plochy.
- Aké opatrenia reagujú na klimatickú zmenu.
Intenzívne zrážky sú pre Bratislavu problém
Špecifickým problémom sú v Bratislave výdatné dažde. Pri intenzívnych zrážkach voda zo svahov Malých Karpát steká do nižších polôh a keďže má veľa svahov vyasfaltované povrchy a sú intenzívne zastavané, voda odteká rýchlejšie.
„Rýchlejší odtok spôsobuje rýchle nahromadenie vody v nižších častiach a to potom spôsobuje situácie, ktoré sme zažili aj v týždni od 5. júna do 11. júna, keď búrky spôsobili zatopenie niektorých častí vo východnej polovici mesta,“ dopĺňa Faško.
Zásadné zmeny v teplotách sa začali prejavovať na začiatku 90. rokov a odvtedy gradujú. Prejavom je stúpajúci počet dní v roku, keď teplota vzduchu v Bratislave presiahne 35 stupňov Celzia.
„Takáto hodnota bola pred 50 rokmi skôr výnimočnou udalosťou, teraz je to už prakticky každoročná záležitosť,“ konštatuje klimatológ. „Podmienky v Bratislave sa začínajú podobať tým, ktoré sú v regiónoch od nás na juh alebo na juhozápad.“