Ako vyzerala Vodná veža, ktorej zvyšky sa ocitli v centre výstavby projektu Vydrica, si vie predstaviť málokto. Veža z 11. storočia, ktorá pôvodne strážila brod, totiž po čas stáročí prechádzala rôznymi stavebnými úpravami. Do dnešných čias sa z tejto najstaršej stojacej pamiatky Bratislavy dochovalo iba torzo.
To sa má v druhej etape výstavby projektu Vydrica zmeniť. Momentálne sa na objekte uskutočňuje archeologický a architektonicko-historický výskum najstarších konštrukcií. Potom prídu na rad povoľovacie procesy a následne realizácia. Jej termín nie je zatiaľ jasný.
„Prvú etapu revitalizácie Vodnej veže plánujeme ukončiť už v roku 2025,“ povedal pre SME Pavel Baslík, hovorca spoločnosti Lucron.
Ako bude pamiatka vyzerať, vyplynulo z architektonickej súťaže.
„V niektorých prípadoch sa v zahraničí pristupuje k úplnej rekonštrukcii a dostavbe archeologického nálezu, ako napríklad rímsky tábor Carnuntum v Rakúsku, čo však nie je na Slovensku metodicky prijateľné. Tu sme postupovali podľa našich princípov, založených na rešpektovaní originálu a dopovedaní ruinálnej podoby iba ľahkou náznakovou formou,“ vysvetľuje Ivo Štassel, riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok.
Dostavať, obstavať alebo naznačiť?
Z pamiatky a jej bezprostredného okolia sa má stať živý kultúrno-spoločenský priestor, kde bude sprístupnené aj archeologické nálezisko.